Hemoroidy odbytu – co to tak w ogóle jest?

hemoroidy odbytu co to

Hemoroidy ma każdy z nas. Są to anatomiczne struktury naczyniowe, usytuowane w kanale odbytu. Pełnią one ważne funkcje w organizmie człowieka, jednak wraz z wiekiem oraz wskutek niewłaściwego trybu życia mogą się powiększać, powodując wiele niekorzystnych objawów.
Nawigacja:

Pełna charakterystyka hemoroidów odbytu

Choroba hemoroidalna jest bardzo rozpowszechniona. Szacuje się, że guzki krwawnicze odbytu stanową problem dla ok. 50% osób, które ukończyły 50 rok życia. Hemoroidy odbytu definiuje się zwykle jako poszerzone żyły splotu hemoroidalnego. Wśród przyczyn powstawania hemoroidów wymienia się m.in. czynniki genetyczne, zaburzenia w pracy jelit (np. częste zaparcia, biegunki), a w przypadku kobiet – cykl płciowy. Do powstawania zaburzeń hemoroidalnych przyczynia się także niezdrowy tryb życia. Brak aktywności fizycznej, powodujący zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym odbytu, a także dieta uboga w błonnik mogą sprzyjać powstawaniu guzków krwawniczych.

Hemoroidy odbytu dzieli się zwykle na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Kryterium podziału jest umiejscowienie. Wewnętrzne hemoroidy odbytu są zlokalizowane w błonie śluzowej kanału odbytnicy i zwieracza wewnętrznego odbytu. Zewnętrzne hemoroidy (tzw. hemoroidy wypadające) to z kolei żyły pokryte przejściową błoną śluzową, umiejscowione poniżej tzw. linii grzebieniastej, czyli linii przebiegającej okrężnie ok. 2-3 cm powyżej ujścia odbytu.

Co to hemoroidy odbytu z punktu widzenia naszych objawów?

Guzki krwawnicze odbytu dają różne objawy. Do najczęstszych należą:

  • świąd odbytu i jego okolic
  • niewielkie krwawienia z odbytu (warto podkreślić, że każde krwawienie z odbytu kwalifikuje się do podjęcia porady lekarskiej, może bowiem zwiastować stan chorobowy)
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • ból i podrażnienie skóry w okolicy odbytu

Nieleczone lub nieskutecznie leczone hemoroidy mogą prowadzić do powikłań, np. niedokrwistości (anemia) w wyniku niedoboru żelaza czy powstawania różnych infekcji bakteryjnych, a nawet owrzodzenia guzka krwawniczego.

Guzki krwawnicze odbytu – diagnostyka i leczenie objawowe

Odwołamy się na wstępie tego akapitu do specjalistycznej literatury medycznej(patrz źródło nr 3):

Chorych z chorobą hemoroidalną dzielimy na dwie grupy. W pierwszej grupie są chorzy z wysokim ciśnieniem w kanale odbytu (powyżej 100 cm słupa wody). Są to zwykle młodzi mężczyźni, u których dominują takie objawy jak krwawienie, ból i świąd odbytu. Stwierdza się u nich zwiększone napięcie zwieracza wewnętrznego odbytu, powodujące znaczący ucisk na guzki krwawnicowe upośledzając w nich krążenie krwi. W leczeniu rekomenduje się: dietę wysokowłóknikową, ostrożne, stopniowe rozszerzanie odbytu, boczne przecięcie mięśnia zwieracza odbytu, skleroterapię guzków, zakładanie gumowych podwiązek (rubber band liga- tion – RBL).
Do drugiej grupy chorych zaliczamy pacjentów z niskim (poniżej 40 cm słupa wody) ciśnieniem w kanale odbytu. Są to zwykle starsze kobiety z obniżonym napięciem zwieraczy okołoodbytniczych, u których obserwuje się wypadanie guzków krwawnicowych na zewnątrz kanału odbytu. W leczeniu rekomenduje się takie metody jak: RBL, sklerotyzację guzków krwawnicowych, fotokoagulację (infrared coagulation – IRC), laseroterapię.

Hemoroidy odbytu są zwykle leczone objawowo. Rozpoznanie stanu chorobowego rozpoczyna się od wywiadu z lekarzem. Bardzo często guzki krwawnicze odbytu można stwierdzić na podstawie badania odbytu per rectum. W celu dokładniejszej analizy stanu chorobowego wykonuje się zwykle badania endoskopowe. Należą do nich m.in. anoskopia (wziernikowanie kanału odbytu) oraz rektoskopia (wziernikowanie odbytnicy).

Lekarze specjaliści zalecają zwykle zmianę trybu życia (zwłaszcza zwiększenie aktywności fizycznej oraz zmiany w diecie), a także stosowanie medykamentów (w postaci maści, kremów, czopków). Trzeba jednak pamiętać, że te ostatnie nie wyeliminują stanu chorobowego. Mogą jedynie zahamować dalszy rozwój choroby oraz złagodzić nieprzyjemne objawy. Guzki krwawnicze odbytu leczy się także zabiegowo (np. fotokoagulacja, krioterapia, skleroterapia, metoda DGHAL) i operacyjnie, przy czym metody operacyjne mogą powodować poważne powikłania, jak zwężenie kanału odbytu. Metodę leczenia powinno się w związku z tym konsultować z proktologiem.

Źródła:
    1. Choroba guzków krwawniczych odbytu, Banaszkiewicz Z., Jankowski M., Jawień A. Przew. Lek. 2003
    2. Hemoroidy, Grzegorz Wojciech Krasowski, Marek Stanisław Kruk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, ISBN : 832003065X 
    3. http://www.czytelniamedyczna.pl/2838,choroba-hemoroidalna.html

 

7 myśli nt. „Hemoroidy odbytu – co to tak w ogóle jest?

    1. moniaczek 2338

      Z tego, co mi wiadomo to:
      – dużo, dużo błonnika, szczególnie z warzyw i owoców
      – siemię lniane i nasiona chia (jak się je zaparzy to powstaje kleik, który pomaga na jelita)
      – jeść produkty, które nie powodują wzdęć albo są ciężkostrawne

      Może o czymś zapomniałam, ale to są podstawowe zasady.

    2. Milenin

      Tak, jak najbardziej. Tylko musisz wybrać dobry krem, który będzie miał takie właściwości.
      Plus do tego ziołowe nasiadówki na hemoroidy… Rumianek, oczar wirgijski czy kora dębu. O tych ziołach lekarz mi mówił.

      1. Pilla

        Tak, byłam u lekarza rodzinnego i u proktologa. Na razie nie ma wskazań do operacji. Byłam zawiedziona, bo baaardzo mi hemoroidy niszczą życie, tak jak wyżej pisałam, byłabym w stanie dać się pokroić. Poza tym podobno istnieje duże ryzyko, że po operacji hemoroidy, tak czy siak, wrócą. Kazał za to robić nasiadówki i stosować czopki.

        1. baniewska maja

          Operacja to też nie jest łatwa sprawa, ale doskonale rozumiem Twoją… desperację.
          Pół roku męczyłam się z hemoroidami zanim trafiłam faktycznie na coś, co mi pomaga. A naprawdę wypróbowałam czopki, tabletki doustne i kriogeniczne wkłady. Skrępowanie nadal było ze mną w pracy, w domu, w każdym miejscu publicznym. Nie pamiętałam kiedy byłam zdrowa, więc myślałam, ze i do końca życia będę musiała na to chorować.
          Bardzo się cieszę, że mamy koleżanka poleciła mi Varosin Forte. Miałam do tej pory różne kremy, ale ten okazał się bezkonkurencyjny!! Najlepszy, chłodzący i przynoszący ulgę od razu!! Najważniejsze, że na bieliźnie nie ma po nim tłustych plam i wreszcie swędzenie mi nie dokucza.
          Zostało mi jeszcze pół tubki, ale już zamawiam kolejną. Z tego, co widzę, są jakieś ogromne przeceny na https://varosinforte.pl/. Właśnie teraz warto to zrobić.

Dodaj komentarz