Hemoroidy – leczenie, które przyniesie efekty!

hemoroidy leczenie jest bardzo ważne

Mogą przytrafić się niezależnie od wieku i są zmorą osób prowadzących siedzący tryb życia. Żylaki odbytu bo o nich mowa są wstydliwym problemem i wielu z nas nie bardzo wie jak sobie z nimi poradzić. Hemoroidy posiada każdy jednak problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynają się rozciągać, wypełniają się krwią ponad normę i nie opróżniają się z niej do końca. W sytuacji kiedy krew zalega zbyt długo, pojawia się stan zapalny powodujący pieczenie w okolicach odbytu.

Zależnie od stopnia zaawansowana hemoroidów – leczenie może się różnić

Jak skutecznie wyleczyć hemoroidy? W każdym stadium zalecane jest picie przynajmniej dwóch i pół litra wody dziennie a także trzymanie się rygorystycznej diety. Powinna ona składać się głównie z warzyw, owoców i produktów z grubego przemiału. Należy ograniczyć przy tym w znacznym stopniu:

 • alkohol,
 • kawę,
 • mocną herbatę,
 • czekoladę oraz inne produkty powodujące wzdęcia.

Ulgę przynoszą również tzw. nasiadówki, czyli nalana gorąca woda do wiadra z dodatkiem ziół np. rumianku. Gdy hemoroidom towarzyszą zaparcia warto skorzystać ze środków umożliwiających rozluźnienie stolca. Takie rozwiązanie jest skuteczne we wczesnym stadium choroby i należy je stosować przez kilka tygodni.

Jak wyleczyć hemoroidy, kiedy powyższa terapia nie zadziała?

Warto udać się do lekarza specjalisty, która przepisze nam tabletki uśmierzające ból i powodujące pozbycie się stanu zapalnego. Występuje też wiele maści i czopków, które możemy bez problemu dostać w aptece i nie wymagają recepty.

1. Usuwanie hemoroidów odbytu II i III stopnia specjalistyczną metodą Barrona

Specjalną opaskę aplikuje się na nasadę guzka, odcinając przy tym dopływ krwi. Do 10 dni guzek obumiera i odpada powodując zdecydowaną ulgę. Kolejne metody przeznaczone są dla ludzi z “grubym portfelem”. Pierwsza z nim polega na naświetleniu guzka promieniem lasera. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do zniszczenia tkanki guzka a koszt takiego zabiegu wynosi około 700 zł.

2. Hemoroidy odbytu – leczenie metodą Morinagi alternatywą dla operacji

Kiedy na hemoroidy odbytu leczenie nie przynosi efektu, można zdecydować się na powyżśzą metodą. Polega ona na tym, że guzki zostają selektywnie zamknięte a cały proces wykonuje się bez znieczulenia. Lekarz za pomocą sondy Dopplera zakłada na tętnice szwy, które same się wchłaniają. Taki zabieg kosztuje prawie 2000 zł jednak podwyższony poziom bezpieczeństwa i brak powikłań pozwala zminimalizować ryzyko nawrotu choroby. Kolejny atut to szybkość takiej minioperacji, gdyż pacjent może wrócić do domu i pełnej aktywności zawodowej w ciągu 24 godzin.

3. Metoda Longa za pomocą staplera hemoroidalnego

Wykonuje się go w II i III stopniu choroby i polega na okrężnym usunięciu i zaszyciu fragmentu błony śluzowej za pomocą staplera hemoroidalnego. Powoduje to umiejscowienie guzków na właściwe miejsce i zapobiega ich ponownemu wypadaniu. Po kilku godzinach od operacji pacjent nie odczuwa już bólu. Może jednak przerażać cena, gdyż całkowity koszt zabiegu sięga prawie 3000 złotych.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak skutecznie wyleczyć hemoroidy

Leczenie hemoroidów odbytu może wydawać się skomplikowane i uciążliwe jednak efekt końcowy przynosi znaczącą ulgę i eliminuje pieczenie. Choroba często może powracać dlatego lepiej wyznawać dobrze wszystkim znaną sentencję : “lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Źródła:
 1. Rozprawa doktorska: Ocena porównawcza operacji żylaków odbytu przy użyciu aparatu LigaSure oraz operacji sposobem Barrona z jednoczesną krioterapią, Szyca R., Uniwersytet Medyczny W Łodzi, Wydział Wojskowo-Lekarski, 2005
 2. Surgical Treatment of Hemorrhoids, Indru KhubchandaniNina PaonessaKhawaja Azimuddin, Springer Science & Business Media, 2008, ISBN: 1848003145, 9781848003149

5 Odpowiedzi do Hemoroidy – leczenie, które przyniesie efekty!

 1. Zbyszek napisał(a):

  Witam Państwa.
  Zapewne wiele osób tutaj boryka się z hemoroidami. Moje są niestety już bardzo zaawansowane i jedyne wyjście jakie widzę to właśnie operacja Longa. Ale co zrobić, chcę pozbyć się tego na zawsze 🙁

 2. Anki napisał(a):

  Chyba ogólnie jest warto ograniczyć alkohol i kawę! Nie tylko w przypadku hemoroidów!

 3. Kaye napisał(a):

  Bez nasiadówek bym chyba nie wytrzymała! Bardzo mi pomagają. Chcę jednak spróbować jeszcze jakichś kremów.

  • Owocowa<3 napisał(a):

   Z kremów bardzo często polecany jest Varosin, w takiej ładnej biało zielonej tubce. Moja mama sobie chwali, gdyż stosuje go na żylaki nóg. I nie możemy uwierzyć własnym oczom, bo naprawdę jest skuteczny. Z tego co wiem jest też skuteczny na żylaki odbytu. To delikatny krem, więc nie ma się czego obawiać.
   A lekarz żadnego kremu Ci nie przepisał?

 4. Lettie napisał(a):

  Widzę, że wiele osób tutaj zastanawia się nad zakupem właśnie Varosinu Forte. Widziałam, że w rankingach jest zawsze bardzo wysoko. Zostawię tu link do ich strony, żebyście mogli sobie poczytać co i jak: https://varosinforte.pl/
  PS. Teraz trwa jeszcze promocja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *