Jakie domowe sposoby na hemoroidy mają sens?

domowe sposoby na hemoroidy

Przyczyną powstawania hemoroidów jest naruszenie regulacji dopływu i odpływu krwi do jamistych ciałek odbytnicy, co prowadzi do ich ujawniania się. Jednocześnie rozwija się słabość mięśnia prostego i więzadła, które są niezbędne do utrzymywania ciał jamistych w miejscu. W rezultacie hemoroidy nieodwracalnie się rozwijają. Warto na początku wypróbować na hemoroidy odbytu leczenie domowe, które może przynieść ustąpienie objawów i wchłoniecie się guzków krwawniczych.


Nawigacja:

Jak objawiają się hemoroidy?

Choroba hemoroidalna nazywana jest chorobą cywilizacyjną z racji stale wzrastającej liczby osób dotkniętych tym schorzeniem. Niestety, choroba, a szczególnie jej pierwsze objawy bywają bardzo często lekceważone, co jak podkreśla poradnik MedOnet, prowadzi do rozwoju schorzenia i powstawania bardzo poważnych i trudnych do leczenia stanów chorobowych. Często jedynym z objawów hemoroidów jest pojawienie się krwi po wypróżnieniu. Ekspresja może się różnić od szkarłatnych śladów na papierze toaletowym po krwawienie z odbytu. Drugim objawem przewlekłych hemoroidów jest pojawienie się guzków wokół odbytu podczas i po wypróżnieniu.

Wygraj domowymi sposobami na hemoroidy!

Przepisy tradycyjnej medycyny w leczeniu hemoroidów w domu oferuje ogromną liczbę wskazówek jak to przeprowadzić.

Gdy zostaną zdiagnozowane hemoroidy odbytu leczenie w domu może odbywać się na przykład za pomocą wewnętrznie stosowanych naparów ziołowych. Podczas leczenia hemoroidów ważne jest wzmocnienie ściany naczyń krwionośnych, zatrzymanie krwawienia i złagodzenie stanu zapalnego.

 • Napary i wywary z ziół wykonywane są z rdestu plamistego, zaparzonego wrzątkiem co zwalcza stany zapalne i krwawienia. Stosunek: 1 łyżka zioła na 2 szklanki wody, pić 3 razy dziennie po jednej trzeciej objętości przygotowanego naparu.
 • Liście malin, gotowane z wrzącą wodą, mają działanie przeciwzapalne. Stosunek: 2 łyżki liści na 1 szklankę wody, pić po 1 łyżce 2 razy dziennie.
 • Sok z buraków jest hemostatyczny. Należy wypijać 50 ml tego soku 4 razy dziennie.
 • Owoc róży wzmacnia ścianę naczyniową. Rozdrobnione owoce przelewa się wrzącą wodą i pozostawia na 10 godzin, można dodać miód lub cukier. Stosunek: 1 łyżka owoców róży na 0,5 litra wrzącej wody.

Na hemoroidy leczenie domowe może wykorzystywać zewnętrzne środki, które można przyjmować w różnej postaci.

Pojawienie się bólu w okolicy odbytu sygnalizuje rozwój powikłań, zakrzepicę i stany zapalne. W tej sytuacji można mówić o ostrych hemoroidach, czyli: zakrzepicy hemoroidów bez zapalenia, gdy guzki są małe, gęste, lekko bolesne, zakrzepica hemoroidów z rozwojem reakcji zapalnej, gdy występuje obrzęk, zaczerwienienie. Natomiast ostry ból guzków podczas badania i chodzenia, zapalenie rozprzestrzenia się na skórę i tkankę podskórną, błonę śluzową, która staje się owrzodziała. W tych przypadkach można zastosować na hemoroidy domowe leczenie, które opisane jest poniżej.

1. Kąpiel jako pierwsza z opcji leczenia zewnętrznych hemoroidów w domu

Aby to zrobić, należy zastosować ciepłe kąpiele z roślinami leczniczymi: nagietek, łuski cebuli, dziurawiec. Na hemoroidy, łagodne krwawienie i łagodzenie bólu pomoże wanna z zimną wodą, która wzmocni również ściany naczyń krwionośnych. W przypadku zimnych i ciepłych kąpieli przeprowadzanych na przykład w misce (tzw. nasiadówki) wlewa się wodę lub napar z ziół. Następnie chory siedzi w niej przez 5 minut, rozkładając pośladki.

2. Na hemoroidy domowe leczenie uwzględnia jagody i dużą ilość wody

W przypadku użycia środków płynnych potrzebna jest tkanina miękka (gaza) składająca się na kilka warstw, zostaje ona nasączona lekiem, a następnie nakłada się ją na otwór odbytu przez 10-20 minut. Najprostszy to balsam z zimną wodą. Można również użyć naparu z alpinisty pochechuynoy (trawa), liści truskawek lub zmiażdżonych jagód jarzębiny.

3. Na hemoroidy odbytu leczenie domowe a środki takie jak sól kuchenna

Dość często słyszy się wyrażenie „biała śmierć”, które w większości odnosi się do zwykłej soli kuchennej. Chlorek sodu używany jest do ciepłej kąpieli. Do jego przygotowania należy zagotować 2 lub 3 litry wody z dodatkiem 500 g soli kuchennej. Otrzymany roztwór soli chłodzi się do temperatury, w której człowiek może wytrzymać a następnie woda wlewna jest do naczynia i osoba cierpiąca siada w nim aż do jego ostygnięcia. Tę procedurę należy wykonać przed snem i co najmniej przez trzy kolejne dni.

Źródła:
 1. How to Get Rid of Hemorrhoids, Stan Shepherd, Independently Published, 2018, ISBN: 1980951004, 9781980951001
 2. Diagnostyka i leczenie ropni i przetok odbytu, Małgorzata Kołodziejczak, Iwona Sudoł-Szopińska, Borgis, Warszawa, 1, 2008, ISBN: 9788385284758

6 myśli nt. „Jakie domowe sposoby na hemoroidy mają sens?

  1. Babye

   Ja niestety nie, nie pomogę Ci. Słyszałam jednak, że gorzka sól (Epsom) dobrze działa ogólnie na ciało, gdy doda się ją do kąpieli. A wiele artykułów wspomina o tym, ze łagodzi ból i inne dolegliwości wywołane przez żylaki odbytu.

  2. Leiza

   Mam sprawdzony przepis na nasiadówkę na hemoroidy z rdestem (o soli pierwsze słyszę i nie ryzykowałabym):
   50g rdestu ptasiego
   50g wiązówki
   50g kory z kasztanowca
   50g kory z dębu
   i 50g szałwii.

   Robisz sobie taką mieszankę, potem bierzesz 3 łyżki i zalewasz wodą (3 litry) i gotujesz na wolnym ogniu do 10 min. Jak mikstura trochę ostygnie to wtedy używasz jej jako nasiadówki. Trochę roboty, ale jeden z lepszych domowych sposobów.

 1. Kajko

  A czy ten Varosin jest na receptę? Czy jest może też dla osób ze skórą wrażliwą? Muszę unikać wszystkich kremów, które mają cokolwiek mocniejszego w składzie i niestety często chodzi o jakiekolwiek składniki, które po prostu mają pomóc…
  Nie mogę wyleczyć hemoroidów od prawie pół roku, mam wrażenie, że jest coraz gorzej a lekarz wiecznie mnie nie słucha i przepisuje ciągle to samo.

  1. Hanni

   Nie, Varosin nie jest na receptę! To jest właśnie najlepsze.
   Z tego co się orientuję to właśnie jest bardzo delikatny (a mnie wszystko bardzo uczula). Varosin nie powoduje żadnych podrażnień. W zasadzie to jest to bardzo naturalny krem.

   1. Monika Gaz

    Testowałam już chyba z 3 kremy z kasztanowcem a na pewno
    Aesculan https://www.doz.pl/apteka/p2306-Aesculan_masc_doodbytnicza_30_g
    i w wersji „Neo” (nawet nie wiem do końca, czy to są te same preparaty, czy nie… https://aptekazawiszy.pl/neo-aesculan-zel-doodbytniczy-30-g.html a na koniec zdesperowana kupiłam Varosin Forte https://varosinforte.pl/
    Nie miałam chyba tylko kremu domowej roboty, ale takiego bym się nie odważyła użyć… Bardziej ufam chyba tym gotowym, sama nie wiem.
    Za każdym razem trzymała się zaleceń lekarza. No i minęły z 3 miesiące i nic… Nadal miałam dwa hemoroidy, choroba wcale się nie zatrzymała a wizyty w toalecie coraz bardziej mnie przerażały… Wiecie, tyle krwi…
    z tych 3 kremów jednak najlepiej oceniam Varosin, bo dopiero on sprawił, że wysięk nie był taki okropny! Sama jestem w szoku, bo przecież teoretycznie wszystkie opierały się na kasztanowcu, ale właśnie to Varosin… no, swoje kosztował. Pewnie za ceną poszła jakość składników, tak to podobno działa.
    Lekarz też był zadowolony, do tego dorzucił mi czopki z lidokainą i czymś jeszcze i kazał wykupić kolejną tubkę kremu.
    Nawet nie wiecie jaka to ulga, że widmo operacji się oddala… Po operacji w końcu może być jeszcze gorzej…

Dodaj komentarz