Jakie domowe sposoby na hemoroidy mają sens?

domowe sposoby na hemoroidy

Przyczyną powstawania hemoroidów jest naruszenie regulacji dopływu i odpływu krwi do jamistych ciałek odbytnicy, co prowadzi do ich ujawniania się. Jednocześnie rozwija się słabość mięśnia prostego i więzadła, które są niezbędne do utrzymywania ciał jamistych w miejscu. W rezultacie hemoroidy nieodwracalnie się rozwijają. Warto na początku wypróbować na hemoroidy odbytu leczenie domowe, które może przynieść ustąpienie objawów i wchłoniecie się guzków krwawniczych.


Nawigacja:

Jak objawiają się hemoroidy?

Choroba hemoroidalna nazywana jest chorobą cywilizacyjną z racji stale wzrastającej liczby osób dotkniętych tym schorzeniem. Niestety, choroba, a szczególnie jej pierwsze objawy bywają bardzo często lekceważone, co jak podkreśla poradnik MedOnet, prowadzi do rozwoju schorzenia i powstawania bardzo poważnych i trudnych do leczenia stanów chorobowych. Często jedynym z objawów hemoroidów jest pojawienie się krwi po wypróżnieniu. Ekspresja może się różnić od szkarłatnych śladów na papierze toaletowym po krwawienie z odbytu. Drugim objawem przewlekłych hemoroidów jest pojawienie się guzków wokół odbytu podczas i po wypróżnieniu.

Wygraj domowymi sposobami na hemoroidy!

Przepisy tradycyjnej medycyny w leczeniu hemoroidów w domu oferuje ogromną liczbę wskazówek jak to przeprowadzić.

Gdy zostaną zdiagnozowane hemoroidy odbytu leczenie w domu może odbywać się na przykład za pomocą wewnętrznie stosowanych naparów ziołowych. Podczas leczenia hemoroidów ważne jest wzmocnienie ściany naczyń krwionośnych, zatrzymanie krwawienia i złagodzenie stanu zapalnego.

  • Napary i wywary z ziół wykonywane są z rdestu plamistego, zaparzonego wrzątkiem co zwalcza stany zapalne i krwawienia. Stosunek: 1 łyżka zioła na 2 szklanki wody, pić 3 razy dziennie po jednej trzeciej objętości przygotowanego naparu.
  • Liście malin, gotowane z wrzącą wodą, mają działanie przeciwzapalne. Stosunek: 2 łyżki liści na 1 szklankę wody, pić po 1 łyżce 2 razy dziennie.
  • Sok z buraków jest hemostatyczny. Należy wypijać 50 ml tego soku 4 razy dziennie.
  • Owoc róży wzmacnia ścianę naczyniową. Rozdrobnione owoce przelewa się wrzącą wodą i pozostawia na 10 godzin, można dodać miód lub cukier. Stosunek: 1 łyżka owoców róży na 0,5 litra wrzącej wody.

Na hemoroidy leczenie domowe może wykorzystywać zewnętrzne środki, które można przyjmować w różnej postaci.

Pojawienie się bólu w okolicy odbytu sygnalizuje rozwój powikłań, zakrzepicę i stany zapalne. W tej sytuacji można mówić o ostrych hemoroidach, czyli: zakrzepicy hemoroidów bez zapalenia, gdy guzki są małe, gęste, lekko bolesne, zakrzepica hemoroidów z rozwojem reakcji zapalnej, gdy występuje obrzęk, zaczerwienienie. Natomiast ostry ból guzków podczas badania i chodzenia, zapalenie rozprzestrzenia się na skórę i tkankę podskórną, błonę śluzową, która staje się owrzodziała. W tych przypadkach można zastosować na hemoroidy domowe leczenie, które opisane jest poniżej.

1. Kąpiel jako pierwsza z opcji leczenia zewnętrznych hemoroidów w domu

Aby to zrobić, należy zastosować ciepłe kąpiele z roślinami leczniczymi: nagietek, łuski cebuli, dziurawiec. Na hemoroidy, łagodne krwawienie i łagodzenie bólu pomoże wanna z zimną wodą, która wzmocni również ściany naczyń krwionośnych. W przypadku zimnych i ciepłych kąpieli przeprowadzanych na przykład w misce (tzw. nasiadówki) wlewa się wodę lub napar z ziół. Następnie chory siedzi w niej przez 5 minut, rozkładając pośladki.

2. Na hemoroidy domowe leczenie uwzględnia jagody i dużą ilość wody

W przypadku użycia środków płynnych potrzebna jest tkanina miękka (gaza) składająca się na kilka warstw, zostaje ona nasączona lekiem, a następnie nakłada się ją na otwór odbytu przez 10-20 minut. Najprostszy to balsam z zimną wodą. Można również użyć naparu z alpinisty pochechuynoy (trawa), liści truskawek lub zmiażdżonych jagód jarzębiny.

3. Na hemoroidy odbytu leczenie domowe a środki takie jak sól kuchenna

Dość często słyszy się wyrażenie “biała śmierć”, które w większości odnosi się do zwykłej soli kuchennej. Chlorek sodu używany jest do ciepłej kąpieli. Do jego przygotowania należy zagotować 2 lub 3 litry wody z dodatkiem 500 g soli kuchennej. Otrzymany roztwór soli chłodzi się do temperatury, w której człowiek może wytrzymać a następnie woda wlewna jest do naczynia i osoba cierpiąca siada w nim aż do jego ostygnięcia. Tę procedurę należy wykonać przed snem i co najmniej przez trzy kolejne dni.

Źródła:
  1. How to Get Rid of Hemorrhoids, Stan Shepherd, Independently Published, 2018, ISBN: 1980951004, 9781980951001
  2. Diagnostyka i leczenie ropni i przetok odbytu, Małgorzata Kołodziejczak, Iwona Sudoł-Szopińska, Borgis, Warszawa, 1, 2008, ISBN: 9788385284758

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *