Ból odbytu a hemoroidy. Wstydliwy problem Polaków!

ból odbytu

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze odbytu czy żylaki odbytu, to bardzo częsta dolegliwość o szerokim spektrum przyczyn, która może się przydarzyć praktycznie każdemu. Z uwagi jednakże na specyficzną lokalizację jest ona zaliczana do grupy chorób wstydliwych. Przez co wczesne jej wykrycie i błyskawicznie rozpoczęcie leczenia bardzo często jest po prostu niemożliwe, ponieważ chory nie zgłasza się do lekarza. Ból odbytu dla większości ludzi nadal wydaje się tematem tabu, już o samym badaniu tej okolicy nie wspominając. Dlatego właśnie z reguły ta choroba obserwowana jest przez lekarzy dopiero w zaawansowanym stadium. Kiedy za późno już na leczenie zachowawcze i trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody.

Nawigacja:

Kiedy bolący odbyt daje się nam we znaki

To, czy hemoroidy bolą, jest dość jasne – bolą, ale nie zawsze każda osobę tak samo. W każdym przypadku hemoroidy mogą rozwijać się w nieco inny sposób i dawać różnorodne objawy. W końcu każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na ból. W początkowej fazie choroby pojawia się dyskomfort podczas oddawania stolca, następnie ból okolic odbytu, a niekiedy nawet krew w kale. Jest to wyjątkowo uciążliwy ból, ponieważ w miarę rozwoju tej choroby pojawia się on nie tylko podczas wizyt w toalecie, ale zaczyna doskwierać praktycznie cały czas, zawłaszcza podczas siedzenia.

Ból hemoroidów pojawia się nawet podczas wypoczynku!

Hemoroidy bolą również podczas leżenia, a znalezienie pozycji, która zapewnia względny komfort, jest bardzo trudne. Dlaczego tak to wygląda?

Sięgnijmy w tym momencie do czasopism medycznych3:

Różny stopień ruchomości hemoroidów (aż do ich wypadania) to nie jedyny objaw choroby. Najczęściej nasz niepokój wzbudzają krwawienia z odbytnicy – choroba odpowiada za 70-80% ich przypadków. Pojawia się również świąd, który w połączeniu z wodnistą lub śluzową wydzieliną sprzyja wystąpieniu reakcji zapalnej. Z kolei ból odczuwalny jest zazwyczaj dopiero wówczas, gdy dojdzie już do wypadnięcia i zakrzepicy hemoroidów.

Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pozwalają na zahamowanie dolegliwości bólowych oraz ograniczenie rozwoju choroby, a nawet cofnięcie zmian, które już się pojawiły.

Jak więc skutecznie uśmierzać narastający ból w odbycie?

ból odbytu

Jeżeli doskwiera nam ból hemoroidów, zawsze warto od razu udać się do lekarza specjalisty – z pewnością dobierze od najskuteczniejsze leczenie. Jeśli jednak nie jest to możliwe, w każdej aptece można zaopatrzyć się w kremy, maści, globulki oraz innego rodzaju preparaty, które sprawdzają się w leczeniu żylaków odbytu. Są to preparaty o słabszym lub silniejszym działaniu.

Kiedy hemoroidy bolą systematycznie – udajmy się do lekarza!

W zależności od tego, czy walczymy z początkowym stadium choroby czy też ból hemoroidów doskwiera nam już dłuższy czas. Jeśli nie mamy pewności, który z produktów będzie dla nas najlepszy, warto skonsultować się z farmaceutą – jego doświadczenie i wiedza na pewno okażą się przydatne.


Czy ból odbytu po wypróżnieniu może świadczyć o innej chorobie?

Dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicy odbytu mogą świadczyć nie tylko o guzkach krwawniczych. Tego rodzaju objaw może być związany z wieloma innymi, znacznie groźniejszymi chorobami, do których zalicza się między innymi takie, jak rak odbytu, ropień okołoodbytniczy, infekcje grzybicze, uraz kości guzicznej, zapalenie nerwów obwodowych czy też choroby neurologiczne, takie jak na przykład stwardnienie rozsiane.

Warto pamiętać o tym, że ból tej okolicy może być związany z bardzo poważnymi chorobami, które niejednokrotnie zagrażają naszemu życiu. Dlatego w żadnym wypadku nie można go lekceważyć. Jeśli nie mamy pewności czy cierpimy tylko na hemoroidy, najlepiej jak najwcześniej udać się do lekarza, aby w porę zareagować na rozwijający się w naszym organizmie stan chorobowy.

Źródła:
 1. Sposób na żylaki, Mariusz Kózka, Krystyna Rożnowska, PWN, Kraków, 2016, ISBN:9788388391194
 2. Choroba Hemoroidalna, Polski Klub Koloproktologi, Dr hab.med. Piotr Wałęga, pkk.org.pl
 3. https://oczymlekarze.pl/porady/z-notatnika-starego-doktora/3276-hemoroidy-wstydliwy-problem-jak-radzic-sobie-z-zylakami-odbytu

6 myśli nt. „Ból odbytu a hemoroidy. Wstydliwy problem Polaków!

 1. mickey

  Pierwsze słyszę o czymś takim jak “guzki krwawnicze”. Ale muszę przyznać, że objawy bardzo pasują do tego, co się dzieje u mnie…
  Faktycznie boli po wypróżnianiu. Przeszukałem wiele forów, żeby dowiedzieć się jak leczyć bolące hemoroidy. Szczerze, jestem załamany, bo podobno trzeba je leczyć operacyjnie a wszystkie kąpiele z olejkami na hemoroidy nie u wszystkich pomagają… To jak to jest?

 2. ellie_pl

  Niestety, w mojej rodzince tendencja do hemoroidów jest ogromna!!!
  Każdy w pewnym wieku zaczyna na nie cierpieć, dlatego mamy już parę sprawdzonych sposobów, które “przekazujemy z pokolenie na pokolenie”. Muszę jednak przyznać, że chyba jako pierwsza przestałam stosować same nasiadówki z oczaru i kory dębu.
  – były dla mnie niewygodne
  – wcale nie pomagały na długo
  – strasznie niewygodny rodzaj aplikacji, nogi cierpną, mrowieją i ciężko jest wytrzymać w jednej pozycji.

  Błagam, powiedzcie mi czy w XXI wieku można wreszcie dostać dobrą maść na hemoroidy? Nie wierzę, że medycyna nie zrobiła żadnego postępu i nadal trzeba się leczyć tymi nasiadówkami…

 3. monella

  Hemoroidy dopadają mega nagle, coś o tym wiem. :/ Wszystko gra, a tu nagle masz problemy z wypróżnianiem i nie wiadomo, co zrobić.
  Czytałam, że osoby, które uprawiają seks analny są na nie narażone, ale nie wiem czy to prawda.

 4. Raphas

  Chyba krwawienie z odbytu to też objaw raka jelita grubego. Jakbym sam to miał to pewnie już dawno byłbym u proktologa. Rak jelita to na pewno jeden z najczęstszych nowotworów… Trzeba się regularnie badać.

  1. kp

   Też, ale najczęściej to są właśnie hemoroidy, które krwawią od czasu do czasu przy wypróżnianiu… Mój mąż miał z nimi problem i doskonale wiem, jak ludzie bardzo się wstydzą przed pójście do lekarza. Łatwo powiedzieć, że przy bólach od razu proktolog itd., ale wstyd często bierze górę…
   Kurcze, sama pewnie nie chciałabym iść do lekarza i grałabym na zwłokę!

 5. Sabinia1990

  U mnie pierwsze co się pojawiło to nie ból ani pieczenie, ale swędzenie i właśnie krew…
  Okropnie się przeraziłam! Myślałam, że mam raka, umrę zaraz i już koniec, kaput. Na szczęście zaczęłam googlować i trafiłam na TĄ STRONĘ. Uspokoiłam się trochę, że to faktycznie może hemoroidy? Lekarz na szczęście potwierdził moje przypuszczenia. Był taki miły, że od razu dostałam od niego próbkę varosinu forte max. KOMPLETNIE ZA DARMO! Byłam w szoku, wiedziałam wcześniej, że jest świetny na hemoroidy, bo znalazłam go w paru rankingach – zawsze wygrywał!! Zaczęłam stosować regularnie, w międzyczasie zamówiłam kolejne opakowania, żeby nie przerywać broń boże kuracji. Gdyby nie promocje, które znalazłam na https://varosinforte.pl/ to wyszłoby o wiele drożej.

  Chciałam serdecznie wszystkim podziękować, bo dzięki takim stronom informacyjnym wiedziałam co zastosować, co będzie skuteczne. Jak na razie od dwóch miesięcy nie mam nawrotów hemoroidów, ale profilaktycznie nadal używam kremów!

Dodaj komentarz