Hemoroidy – leczenie, które przyniesie efekty!

hemoroidy leczenie jest bardzo ważne

Mogą przytrafić się niezależnie od wieku i są zmorą osób prowadzących siedzący tryb życia. Żylaki odbytu bo o nich mowa są wstydliwym problemem i wielu z nas nie bardzo wie jak sobie z nimi poradzić. Hemoroidy posiada każdy jednak problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynają się rozciągać, wypełniają się krwią ponad normę i nie opróżniają się z niej do końca. W sytuacji kiedy krew zalega zbyt długo, pojawia się stan zapalny powodujący pieczenie w okolicach odbytu.


Nawigacja:

Zależnie od stopnia zaawansowana hemoroidów – leczenie może się różnić

Jak skutecznie wyleczyć hemoroidy? W każdym stadium zalecane jest picie przynajmniej dwóch i pół litra wody dziennie a także trzymanie się rygorystycznej diety. Powinna ona składać się głównie z warzyw, owoców i produktów z grubego przemiału. Należy ograniczyć przy tym w znacznym stopniu:

  • alkohol,
  • kawę,
  • mocną herbatę,
  • czekoladę oraz inne produkty powodujące wzdęcia.

Ulgę przynoszą również tzw. nasiadówki, czyli nalana gorąca woda do wiadra z dodatkiem ziół np. rumianku. Gdy hemoroidom towarzyszą zaparcia warto skorzystać ze środków umożliwiających rozluźnienie stolca. Takie rozwiązanie jest skuteczne we wczesnym stadium choroby i należy je stosować przez kilka tygodni.

Jak wyleczyć hemoroidy, kiedy powyższa terapia nie zadziała?

Warto udać się do lekarza specjalisty, która przepisze nam tabletki uśmierzające ból i powodujące pozbycie się stanu zapalnego. Występuje też wiele maści i czopków, które możemy bez problemu dostać w aptece i nie wymagają recepty.

1. Usuwanie hemoroidów odbytu II i III stopnia specjalistyczną metodą Barrona

Specjalną opaskę aplikuje się na nasadę guzka, odcinając przy tym dopływ krwi. Do 10 dni guzek obumiera i odpada powodując zdecydowaną ulgę. Kolejne metody przeznaczone są dla ludzi z “grubym portfelem”. Pierwsza z nim polega na naświetleniu guzka promieniem lasera. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do zniszczenia tkanki guzka a koszt takiego zabiegu wynosi około 700 zł. Jak wygląda jego skuteczność? Pozwolę sobie zacytować fragment raportu z nowej medycyny:

Pacjentce zaproponowano leczenie choroby hemoroidalnej metodą Barrona, jednocześnie zalecając zmianę diety polegającej na spożywaniu dużej ilości pokarmów zawierających włóknik celem wyeliminowania zaparć. Włączono leczenie farmakologiczne: lek zawierający suchy wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydyny i kwasu askorbinowego (Cyclo 3 Fort) w dawce 4 tabletki w ciągu doby i zalecono nasiadówki w rumianku trzy  razy dziennie, w wodzie o temperaturze około 40°C przez 20 minut. U chorej wykonano dwa zabiegi założenia podwiązek gumowych na żylaki odbytu, po których objawy bólowe i krwawienia ustąpiły. Po zmianie diety pacjentka nie zgłaszała problemów z wypróżnianiem. Obecnie pacjentka okresowo zgłasza się na kontrolę do Poradni Proktologicznej. Po roku obserwacji nie stwierdzono nawrotu choroby hemoroidalnej.

Jak widać, w przypadku bardzo zaawansowanego stadium metoda Barrona może przynieść naprawdę wymierne korzyści

2. Hemoroidy odbytu – leczenie metodą Morinaga alternatywą dla operacji

Kiedy na hemoroidy odbytu leczenie nie przynosi efektu, można zdecydować się na powyższą metodą. Polega ona na tym, że guzki zostają selektywnie zamknięte a cały proces wykonuje się bez znieczulenia. Lekarz za pomocą sondy Dopplera zakłada na tętnice szwy, które same się wchłaniają. Taki zabieg kosztuje prawie 2000 zł jednak podwyższony poziom bezpieczeństwa i brak powikłań pozwala zminimalizować ryzyko nawrotu choroby. Kolejny atut to szybkość takiej minioperacji, gdyż pacjent może wrócić do domu i pełnej aktywności zawodowej w ciągu 24 godzin.

Jak wygląda przebieg? Bardzo krótki opis można znaleźć w źródłach i raportach proktologów:

Operacja w wersji oryginalnej (znanej od 1995 roku) polegała na odnalezieniu przy pomocy sondy Dopplera tętnicy doprowadzającej krew do guzka krwawniczego i jej podkłuciu (ang. Doppler-guided transanal hemorrhoidal artery ligation – DGHL). Niedawno stworzone proktoskopy dodatkowo umożliwiają poszerzenie procedury o mukopeksję. Autorzy niektórych doniesień twierdzą, że metoda ta jest cenną alternatywą terapeutyczną nawet w IV° choroby hemoroidalnej (67). W dużym wieloośrodkowym badaniu obejmującym 803 pacjentów z hemoroidami II-IV°, u których wykonano operację Morinagi poszerzoną o mukopeksję, w grupie pacjentów z wypadaniem hemoroidów po 9 miesiącach obserwacji metodę uznano za skuteczną u ponad 90% pacjentów. Nawrót wypadania hemoroidów zaobserwowano u 6,3%, a nawrót krwawień u 2,4% badanych. Pośród poważnych powikłań wymieniono krwawienie pooperacyjne wymagające zaopatrzenia chirurgicznego u 0,9% pacjentów. W innym badaniu przeprowadzonym na mniejszej grupie pacjentów poza znacznie większym odsetkiem nawrotów choroby wymieniono pośród powikłań brudzenie bielizny występujące rok po zabiegu, częstsze niż po hemoroidektomii klasycznej.

3. Metoda Longa za pomocą staplera hemoroidalnego

Wykonuje się go w II i III stopniu choroby i polega na okrężnym usunięciu i zaszyciu fragmentu błony śluzowej za pomocą staplera hemoroidalnego. Powoduje to umiejscowienie guzków na właściwe miejsce i zapobiega ich ponownemu wypadaniu. Po kilku godzinach od operacji pacjent nie odczuwa już bólu. Może jednak przerażać cena, gdyż całkowity koszt zabiegu sięga prawie 3000 złotych.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak skutecznie wyleczyć hemoroidy

Leczenie hemoroidów odbytu może wydawać się skomplikowane i uciążliwe jednak efekt końcowy przynosi znaczącą ulgę i eliminuje pieczenie. Choroba często może powracać dlatego lepiej wyznawać dobrze wszystkim znaną sentencję : “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego już w tym miejscu serdecznie polecam, aby zapoznać się z artykułem, który szerzej opisze przyczyny powstawania hemoroidów. Pozwoli to Państwu w porę uporać się z możliwymi powikłaniami, które chcąc nie chcąc – pozostawione same sobie magicznie nie znikną.

Źródła:
  1. Rozprawa doktorska: Ocena porównawcza operacji żylaków odbytu przy użyciu aparatu LigaSure oraz operacji sposobem Barrona z jednoczesną krioterapią, Szyca R., Uniwersytet Medyczny W Łodzi, Wydział Wojskowo-Lekarski, 2005
  2. Surgical Treatment of Hemorrhoids, Indru KhubchandaniNina PaonessaKhawaja Azimuddin, Springer Science & Business Media, 2008, ISBN: 1848003145, 9781848003149
  3. http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2014/10/nm_2011_053-056.pdf
  4. http://www.czytelniamedyczna.pl/5628,choroba-hemoroidalna-wspolczesne-poglady-na-temat-etiopatogenezy-oraz-metod-lec.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *