Profilaktyka żylaków odbytu – na to zwróć uwagę!

profilaktyka żylaków odbytu

Jeżeli chodzi o hemoroidy odbytu profilaktyka nie jest dla wszystkich tak oczywista, gdyż często krępujemy się zapytać o poradę specjalisty. Jednak każda osoba, która przynajmniej raz zetknęła się z tym problemem, wie jak dokuczliwe mogą być żylaki odbytu i na pewno będzie chciała uniknąć powstania hemoroidów w przyszłości. W artykule odpowiemy na pytanie jak sprawić, aby profilaktyka hemoroidów była skuteczna i przyniosła długotrwałe efekty.

Nawigacja:

Profilaktykę żylaków odbytu zaczyna się od dobrze dobranej diety pod nasz organizm!

Dieta zapobiegająca hemoroidom ma na celu głównie walkę z zaparciami. Twardy stolec, który jest trudny do wydalenia wymaga silnego parcia i dużego wysiłku mięśni. Aby stolec był bardziej miękki, a jednocześnie łatwiejszy do wydalenia należy w codziennej diecie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim jadłospis powinien być bogaty w produkty zawierające błonnik:

 • razowe pieczywo,
 • kasze,
 • płatki owsiane,
 • jogurt, maślanka,
 • kefir,
 • twaróg,
 • warzywa i owoce.

Zaleca się codzienne spożywanie około 25 g błonnika. Jeżeli jednak wcześniej w naszej diecie było mało błonnika, to powinnyśmy go zwiększać stopniowo. Ponadto, trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – pić dużo wody i świeżych soków, sięgać po herbaty ziołowe, a wystrzegać się spożywania napojów odwadniających, czyli między innymi tych z dużą zawartością kofeiny, jak i alkoholu. Bardzo dobrze jest to opisane przez portal OczymLekarze, źródło w przypisach:

Oprócz tych naturalnych źródeł włókna pokarmowego dietę można wzbogacić o zawierające go preparaty, zwykle z nasionami babki płesznik (Plantago psyllium) lub jajowatej (Plantago ovata). Trzeba jednak pamiętać, że choć zwiększanie ilości błonnika w diecie o 5 g/tydzień jest zwykle dobrze tolerowane, początkowo może powodować wzdęcia, a skuteczność takiej zmiany wymaga zwykle kilku dni, a nawet tygodni. Niekiedy suplementy mogą powodować niedrożność przewodu pokarmowego (jeśli zostaną przyjęte w nadmiernej dawce i bez dostatecznej ilości płynu), a nasiona babki – wywoływać reakcje alergiczne typu anafilaksji i astmę oskrzelową.

Zasady higieny pomagające uniknąć problemów z hemoroidami

Po pierwsze, aby nie doprowadzić do powstania hemoroidów, powinno się chodzić do toalety, kiedy tylko poczujemy taką potrzebę. Długie wstrzymywanie stolca powoduje, że ten wysusza się i twardnieje, a silnie parcie obciąża mięśnie. Nie należy też zbyt długo przeciągać wizyty w toalecie – długotrwałe i mocne parcie może powodować nadmierne rozciąganie mięśni. Osoby, które mają problem z powracającymi żylakami odbytu powinny używać wilgotnego papieru toaletowego. Dobrze też jest po oddaniu stolca umyć okolice analne chłodną wodą. Do mycia okolic odbytu nie należy używać mydła, które może powodować dodatkowe podrażnienia i wysuszenie skóry.

Na hemoroidy – profilaktyka zaczyna się od częstszego sportu!

Nie bez znaczenia jest aktywność fizyczna. Hemoroidy często pojawiają się u osób, które prowadzą raczej siedzący styl życia. Ruch jest natomiast niezbędny do stymulowania jelit. Wystarczy nawet odrobina sportu, aby pomóc organizmowi w trawieniu.

Kiedy już zauważymy u siebie hemoroidy odbytu, profilaktyka to za mało!

Jeżeli zauważymy powstanie hemoroidów, poza wymienionymi wskazówkami, warto sięgnąć po dodatkowe środki, które przyniosą ulgę i pomogą zahamować rozwój choroby. Można na przykład stosować nasiadówki na hemoroidy (naprzemienne z ciepłą i chłodną wodą bądź z kory dębu), kremy maści przeciwbólowych, czopki doodbytnicze. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni preparat. W przypadku dużych i bardzo uciążliwych hemoroidów koniecznie może być sięgnięcie po bardziej radykalne metody, na przykład zabieg laserowy lub chirurgiczny.

Źródła:
 1. Hemoroidy, Grzegorz Krasowski, Marek Kruk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, ISBN: 978-83-200-3065-5
 2. Hemorrhoids: Hemorrhoid Treatment: Hemorrhoid Prevention Hemorrhoid Pain & Itch Relief from Diet & Medical, Ace Mccloud, Pro Mastery Publishing, 2017, ISBN: 1640480390, 9781640480391
 3. https://oczymlekarze.pl/profilaktyka-i-leczenie/4060-porozmawiajmy-o-zaparciach

6 myśli nt. „Profilaktyka żylaków odbytu – na to zwróć uwagę!

 1. Monika S.

  Nasiadówki są IMO nieco niekomfortowe… poza tym ten efekt naprawdę mógłby się dłużej utrzymywać…!
  Poza tym nogi drętwieją w trakcie… Może mam coś z krążeniem, wytrzymuje max 10 minut. A to raczej za krótko na spektakularne efekty…

 2. Bogna

  Dużo sfermentowanych rzeczy trzeba jeść np. kapustę, ogóreczki i różne takie. Moja babcia zawsze powtarzała, że to świetne na brzuch, a poza tym bardzo zdrowe. Poza odpornością wzmacnia właśnie wnętrze jelita grubego.

  1. pozdrawiam

   Do tego dorzuciłbym jeszcze dużo błonnika i siemię lniane. Siemię, co prawda, jest bardzo glutowate, ale bardzo dobre dla brzucha. To podstawa diety przeciwko hemoroidom, każdy lekarz Wam to powie 🙂

 3. podhalanka

  Zastanawiam się, czy jest sens stosować profilaktycznie maści na hemoroidy?
  Tzn. nie choruję jeszcze, ale w mojej rodzinie było już wiele przypadków zachorowań…
  A może lepsze będę tabletki na naczynia krwionośne (wzmacniające)?

  1. Anita1980

   Myślę, że profilaktycznie jak najbardziej, chociaż zastanawiam się, czy naprawdę będzie Pani była na tyle sumienna i nie będzie Pani przeszkadzała sama konsystencja…
   Tabletki jak najbardziej, ale jak na moje oko to po prostu trzeba pilnować diety. W artykule wyżej dobrze to opisali – i duużo wody do tego pić.

  2. Bayya

   A ja bym się wstrzymała. Też miałam przypadki hemoroidów w rodzinie – takie naczynia krwionośne niestety u wszystkich.
   Jedyne, co robiłam, żeby samej się ich nie nabawić, to chodzenie regularne do lekarza, dbanie o dietę i ruch.
   Jak cokolwiek niepokojącego się pojawi to mam w szafce varosin forte. Moja mama go używała, gdy sama miała problemy z hemoroidami po wieloletniej, siedzącej pracy. Wiem, że on działa, jej pomógł. Wtedy dopiero zacznę działać i smarować.
   I każdemu go zawsze polecam, bo w mojej rodzinie wyleczył bardzo dużo przypadków. Możesz sobie na wszelki wypadek go zamówić i ewentualnie zacząć stosować. Tylko nie daj się nabrać na podróby, bo oficjalna strona jest tylko jedna https://varosinforte.pl.

Dodaj komentarz