Hemoroidy w ciąży – leczenie, które będzie bezpieczne

hemoroidy w ciąży

Ciąża to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Niestety prócz radości i niecierpliwego wyczekiwania narodzin dziecka, w okresie dziewięciu miesięcy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, którym nierzadko towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości. Wpływają one negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również na samopoczucie przyszłej mamy. Jedną z takich właśnie dolegliwości są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Zazwyczaj są efektem rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu oraz zaparć, czyli skutków wzrostu hormonów i niewłaściwej diety. Parcie na stolec powoduje bowiem, że splot naczyniowy odbytu napełnia się krwią o wysokim ciśnieniu. W rezultacie naczynia krwionośne wyrywają się z podłoża, a następnie przesuwają do kanału odbytu. Z kolei rozrastająca się w okresie ciąży macica, uciska na naczynia jamy brzusznej, przez co dopływ krwi jest dość utrudniony. Taki zastój krwi skutkuje pojawieniem się guzków krwawniczych. Sygnałem świadczącym o pojawieniu się hemoroidów jest przede wszystkim krwawienie podczas wypróżniania, a także ból, pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu. Jednak czy wiesz jak leczyć hemoroidy w ciąży? Czy w jaki sposób je zwalczyć, aby nie zagrozić dziecku? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule!


Nawigacja:

Jak poradzić sobie z hemoroidami w ciąży?

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u kobiet spodziewających się dziecka są hemoroidy. Jak informuje Poradnik Zdrowia, schorzenie to dotyczy niemal połowy kobiet w stanie ciąży. W ciąży leczenie polega głównie na dokonaniu zmian w jadłospisie, co pozwoli przeciwdziałać i zapobiegać zaparciom. W diecie kobiety ciężarnej powinny znaleźć się zatem produkty bogate w błonnik, czyli warzywa strączkowe, owoce, szczególnie suszone oraz produkty pełnoziarniste. Zaleca się również, by posiłki spożywany były regularnie, w niewielkich ilościach i powoli, ale za to często.

Dodatkowo możemy odnieść się do wzmianek w profesjonalnej literaturze medycznej 3:

Patogeneza choroby hemoroidalnej nie została do końca wyjaśniona. Uważa się, iż jednym z najważniejszych czynników etiologicznych choroby hemoroidalnej u kobiet jest ciąża i zaparcia występujące w trakcie ciąży. Zmiany hormonalne i wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej są głównymi przyczynami dolegliwości ze strony hemoroidów odbytu, występujących u kobiet w ciąży. Szacuje się, że dolegliwości związane z chorobą hemoroidalną występują u 25 do 35% kobiet w ciąży, z czego w około 85% pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży. Leczenie u kobiet w ciąży choroby hemoroidalnej powinno być głównie leczeniem zachowawczym.

Hemoroidy po ciąży a odpowiednie nawadnianie organizmu

Ważne jest by zdrowa dieta wzbogacana została o odpowiednią ilość płynów, optymalne jest ok. 2 litry dziennie. Może być to zarówno woda mineralna, jak i soki owocowe, zielona herbata, herbatki owocowe, a nawet nabiał w postaci napoi mlecznych:

  • jogurtów,
  • kefirów,
  • maślanek.

Żylaki odbytu w ciąży a potrzeba zwiększenia ilości ruchu

ruch a hemoroidy w ciąży

Niewątpliwie dobrym sposobem na zapobieganie hemoroidom jest również regularna aktywność fizyczna, oczywiście stosowana według zaleceń lekarza i możliwości kobiety w ciąży. Wskazane są więc spacery, ostrożna jazda na rowerze czy popularny w ostatnim czasie nordic walking. Lekki aerobik i ćwiczenia z piłką to także dobra alternatywa dla ciężarnych kobiet.

Co na hemoroidy w ciąży? Leczenie przy użyciu medykamentów

Hemoroidy pojawiające się w okresie ciąży zazwyczaj samoistnie mijają zaraz po jej zakończeniu lub kilka tygodni po porodzie. Tak więc w większości przypadków jest to dolegliwość o charakterze okresowym, nie trwałym. Z tego też względu podczas ciąży nie ma konieczności przeprowadzania specjalistycznych zabiegów mających na celu wycięcie żylaków odbytu. Można wspierać swój organizm przy użyciu środków, które są ogólnie dostępne jak np. czopki czy specjalne, chemiczne nasiadówki.

Maść na hemoroidy w ciąży na bardzo uciążliwe żylaki odbytu

W sytuacji, gdy dolegliwości związane z hemoroidami są kłopotliwe i bardzo uciążliwe, kobiety w ciąży mogą stosować maści i czopki doodbytnicze. Od siebie możemy szczerze polecić maść Varosin Forte Max, która jest stworzona na bazie naturalnych i szybko działąjących składników.

Konieczne należy jednak pamiętać o tym, by przed zażyciem jakichkolwiek środków farmakologicznych dokładnie zapoznać się z treścią ulotki ewentualnie skonsultować się z lekarzem. Nie wszystkie preparaty na hemoroidy nadają się bowiem dla kobiet w ciąży. Dodatkowo wskazane jest, by po każdym wypróżnieniu dokładnie umyć okolice odbytu i osuszyć, co pozwoli zachować prawidłową higienę miejsc intymnych.

Źródła:
  1. Leczenie chorób proktologicznych w okresie ciąży i porodu, Małgorzata Kołodziejczak, Borgis, Warszawa 2011, wyd.1, ISBN: 978-83-85284-95-6
  2. Your Best Pregnancy: The Ultimate Guide to Easing the Aches, Pains, and Uncomfortable Side Effects During Each Stage of Your Pregnancy, Jill Hoefs, MPTDenise Jagroo, DPT, MTC, WCS, Demos Medical Publishing, 2014, ISBN: 1617052035, 9781617052033
  3. http://www.czytelniamedyczna.pl/3576,leczenie-choroby-hemoroidalnej-u-kobiet-w-ciazy-opis-przypadku-i-przeglad-pismi.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *