Hemoroidy w ciąży – leczenie, które będzie bezpieczne

hemoroidy w ciąży

Ciąża to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Niestety prócz radości i niecierpliwego wyczekiwania narodzin dziecka, w okresie dziewięciu miesięcy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, którym nierzadko towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości. Wpływają one negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również na samopoczucie przyszłej mamy. Jedną z takich właśnie dolegliwości są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Zazwyczaj są efektem rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu oraz zaparć, czyli skutków wzrostu hormonów i niewłaściwej diety. Parcie na stolec powoduje bowiem, że splot naczyniowy odbytu napełnia się krwią o wysokim ciśnieniu. W rezultacie naczynia krwionośne wyrywają się z podłoża, a następnie przesuwają do kanału odbytu. Z kolei rozrastająca się w okresie ciąży macica, uciska na naczynia jamy brzusznej, przez co dopływ krwi jest dość utrudniony. Taki zastój krwi skutkuje pojawieniem się guzków krwawniczych. Sygnałem świadczącym o pojawieniu się hemoroidów jest przede wszystkim krwawienie podczas wypróżniania, a także ból, pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu. Jednak czy wiesz jak leczyć hemoroidy w ciąży? Czy w jaki sposób je zwalczyć, aby nie zagrozić dziecku? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule!


Nawigacja:

Jak poradzić sobie z hemoroidami w ciąży?

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u kobiet spodziewających się dziecka są hemoroidy. Jak informuje Poradnik Zdrowia, schorzenie to dotyczy niemal połowy kobiet w stanie ciąży. W ciąży leczenie polega głównie na dokonaniu zmian w jadłospisie, co pozwoli przeciwdziałać i zapobiegać zaparciom. W diecie kobiety ciężarnej powinny znaleźć się zatem produkty bogate w błonnik, czyli warzywa strączkowe, owoce, szczególnie suszone oraz produkty pełnoziarniste. Zaleca się również, by posiłki spożywany były regularnie, w niewielkich ilościach i powoli, ale za to często.

Dodatkowo możemy odnieść się do wzmianek w profesjonalnej literaturze medycznej 3:

Patogeneza choroby hemoroidalnej nie została do końca wyjaśniona. Uważa się, iż jednym z najważniejszych czynników etiologicznych choroby hemoroidalnej u kobiet jest ciąża i zaparcia występujące w trakcie ciąży. Zmiany hormonalne i wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej są głównymi przyczynami dolegliwości ze strony hemoroidów odbytu, występujących u kobiet w ciąży. Szacuje się, że dolegliwości związane z chorobą hemoroidalną występują u 25 do 35% kobiet w ciąży, z czego w około 85% pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży. Leczenie u kobiet w ciąży choroby hemoroidalnej powinno być głównie leczeniem zachowawczym.

Hemoroidy po ciąży a odpowiednie nawadnianie organizmu

Ważne jest by zdrowa dieta wzbogacana została o odpowiednią ilość płynów, optymalne jest ok. 2 litry dziennie. Może być to zarówno woda mineralna, jak i soki owocowe, zielona herbata, herbatki owocowe, a nawet nabiał w postaci napoi mlecznych:

  • jogurtów,
  • kefirów,
  • maślanek.

Żylaki odbytu w ciąży a potrzeba zwiększenia ilości ruchu

ruch a hemoroidy w ciąży

Niewątpliwie dobrym sposobem na zapobieganie hemoroidom jest również regularna aktywność fizyczna, oczywiście stosowana według zaleceń lekarza i możliwości kobiety w ciąży. Wskazane są więc spacery, ostrożna jazda na rowerze czy popularny w ostatnim czasie nordic walking. Lekki aerobik i ćwiczenia z piłką to także dobra alternatywa dla ciężarnych kobiet.

Co na hemoroidy w ciąży? Leczenie przy użyciu medykamentów

Hemoroidy pojawiające się w okresie ciąży zazwyczaj samoistnie mijają zaraz po jej zakończeniu lub kilka tygodni po porodzie. Tak więc w większości przypadków jest to dolegliwość o charakterze okresowym, nie trwałym. Z tego też względu podczas ciąży nie ma konieczności przeprowadzania specjalistycznych zabiegów mających na celu wycięcie żylaków odbytu. Można wspierać swój organizm przy użyciu środków, które są ogólnie dostępne jak np. czopki czy specjalne, chemiczne nasiadówki.

Maść na hemoroidy w ciąży na bardzo uciążliwe żylaki odbytu

W sytuacji, gdy dolegliwości związane z hemoroidami są kłopotliwe i bardzo uciążliwe, kobiety w ciąży mogą stosować maści i czopki doodbytnicze. Od siebie możemy szczerze polecić maść Varosin Forte Max, która jest stworzona na bazie naturalnych i szybko działąjących składników.

Konieczne należy jednak pamiętać o tym, by przed zażyciem jakichkolwiek środków farmakologicznych dokładnie zapoznać się z treścią ulotki ewentualnie skonsultować się z lekarzem. Nie wszystkie preparaty na hemoroidy nadają się bowiem dla kobiet w ciąży. Dodatkowo wskazane jest, by po każdym wypróżnieniu dokładnie umyć okolice odbytu i osuszyć, co pozwoli zachować prawidłową higienę miejsc intymnych.

Źródła:
  1. Leczenie chorób proktologicznych w okresie ciąży i porodu, Małgorzata Kołodziejczak, Borgis, Warszawa 2011, wyd.1, ISBN: 978-83-85284-95-6
  2. Your Best Pregnancy: The Ultimate Guide to Easing the Aches, Pains, and Uncomfortable Side Effects During Each Stage of Your Pregnancy, Jill Hoefs, MPTDenise Jagroo, DPT, MTC, WCS, Demos Medical Publishing, 2014, ISBN: 1617052035, 9781617052033
  3. http://www.czytelniamedyczna.pl/3576,leczenie-choroby-hemoroidalnej-u-kobiet-w-ciazy-opis-przypadku-i-przeglad-pismi.html

9 myśli nt. „Hemoroidy w ciąży – leczenie, które będzie bezpieczne

  1. Ewela

    Szkoda, że nie trafiłam na Wasz artykuł wcześniej!
    Pewnie wówczas nie miałabym tylu problemów z hemoroidami. 🙁 A mój lekarz prowadzący ciążę naprawdę bagatelizował sprawę, mówił, że samo wszystko się zagoi! A gdyby nie ta jedna dolegliwość, to ciąża przebiegała w zasadzie spokojnie. (:
    Ale dodaję do zakładek na przyszłość!

    1. Lucy12

      Kochana, wiele kobiet trafia na niekompetentnych lekarzy, którzy udają, że problemy z hemoroidami wcale nie ma. Wmawiają Ci, że sam zniknie, a tak nie jest. Ba, nieleczone hemoroidy będą się pogarszać, nie muszę nic chyba nawet wspominać o zaawansowanych stadiach, gdzie hemoroidy już wypadają…
      Koszmar!
      Zmienić lekarza, pójść na konsultacje do innego albo na zapas – uzbroić się w DOBRY KREM, który z zewnątrz się aplikuje i najgorsze objawy załagodzi.

  2. asiulka

    Z dużą ilością herbat bym jednak nie przesadzała. Kobietki w ciąży same wiedzą ile się chodzi do toalety, a herbaty do tego działają bardzo moczopędnie.
    Pozdrawiam, Asia

  3. lula33

    Jestem w 15 tc. i chyba właśnie biorą mnie hemoroidy. Myślicie, że w ciąży mogę zrobić sobie nasiadówkę z np. kory dębu? Nie mam jak się na razie skonsultować z lekarzem a chciałabym jak najszybciej zacząć działać.

    1. Monia199

      Szczerze mówiąc, mój lekarz nie pozwolił na nasiadówki ani z nadmanganianu potasu ani z kory dębu. Ale ja miałam dość dużo problemów w ciąży… hemoroidy wcale nie były największym z nich. 🙁
      Bez konsultacji z lekarzem, na Twoim miejscu, bym nawet nie próbowała.

  4. Aisa

    Też byłam przerażona, że będę miała żylaki odbytu w ciąży, ale od pierwszego dnia wzięłam się za siebie – jadłam zdrowo, kupiłam sobie błonnik w proszku, piłam dużo wody i starałam się jak najwięcej ruszać. Na bardziej kryzysowe momenty kupiłam sobie też zapas maści z kasztanowcem, żeby w razie czego móc sobie posmarować. Czopków nie dałabym rady użyć.
    Dzięki temu wytrzymałam właśnie cały okres ciąży i nie musiałam martwić się i stresować, że dostanę zaawansowanych hemoroidów, które potem trzeba będzie leczyć operacyjnie. 🙂
    Polecam wszystkim ten błonnik https://www.aptekaolmed.pl/product-pol-40943-Blonnik-proszek-350-g.html – nie miał złego smaku i cena też dobra. A jak krem to tylko od https://varosinforte.pl/ – bardzo funkcjonalny i wszechstronny. Nawet na nóżki go używałam, jak zaczęły mi puchnąć.

Dodaj komentarz