Hemoroidy – przyczyny powstawania żylaków odbytu

hemoroidy przyczyny

Choroba hemoroidalna to jedna z najbardziej wstydliwych chorób, która może dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku. Statystycznie co druga osoba spotyka się z tym problemem. Przyczyny powstawania żylaków odbytu są bardzo różne, często związane z dietą i stylem życia, ale też mogą świadczyć o istnieniu innych groźnych chorób. Ponadto, na hemoroidy w szczególności powinny uważać kobiety w ciąży.

Nawigacja:

Zauważyłaś u siebie hemoroidy? Przyczyn jest znacznie więcej niż nam się wydaje!

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że istnieją dwa rodzaje hemoroidów w zależności od umiejscowienia – hemoroidy wewnętrzne i hemoroidy zewnętrzne. Poszerzone żyły odbytu lub odbytnicy często współistnieją ze sobą i przyczyny ich powstawanie się powielają, jednak należy zwrócić uwagę, że dają różne objawy. Hemoroidy wewnętrzne pokryte są błoną śluzową odbytnicy i pozbawione są unerwienia bólowego, dlatego rzadko są wykrywane na wczesnym etapie. Na początku są widoczne jedynie w badaniu anoskopowym, a samodzielnie niestety wykrywane są zwykle w późniejszym stopniu rozwoju, kiedy mają skłonność do obrzęków i przekrwienia. Z kolei przy hemoroidach zewnętrznych ból pojawia się praktycznie od już od momentu ich powstania, który może nasilać się przy siedzeniu i chodzeniu, ale też szczególnie przy wypróżnianiu. Dodatkowo hemoroidom zewnętrznym nierzadko towarzyszy świąd. Wśród najczęstszych powikłań zarówno hemoroidów wewnętrznych jak i zewnętrznych można wymienić krwawienie, zakrzepy w świetle żylaka i infekcje bakteryjne.

Popularne przyczyny hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych

Napisać o samych przyczynach hemoroidów można wiele. Pozwoli sobie jednak odnieść się do naukowych źródeł (patrz źródła podpunkt 3), które wprowadzają pewną standaryzację i klasyfikację medyczną:

Do czynników ryzyka powstawania żylaków zalicza się:
– uwarunkowania genetyczne (występowanie choroby w rodzinie),
– wiek,
– płeć,
– wykonywanie zawodu związanego z pozycją stojącą lub długotrwałą pozycją siedzącą,
– przebytą zakrzepicę naczyń żylnych.

Żylaki są częstym schorzeniem, jednak rzeczywista wiedza na temat związanej z nimi chorobowości bywa niedoceniana. Tymczasem ze względu na możliwe powikłania powinno się zwrócić uwagę na skalę występowania tej choroby. W celu weryfikacji i usystematyzowania danych odnoszących się do częstości występowania tego schorzenia podjęto próbę ujednolicenia przedstawiania nieprawidłowości w obrębie układu żylnego. Obecnie stosuje się w tym celu klasyfikację CEAP wprowadzoną w 1994 r.

Czyli podsumowując naturalnym językiem pacjenta, do najczęstszych przyczyn, które wpływają na możliwe pojawienie się hemoroidów:

  • Zaawansowany wiek,
  • nadmierna ilość środków przeczyszczających,
  • częste biegunki,
  • seks analny,
  • choroby wątroby,
  • nadciśnienie wrotne,
  • guzy miednicy,
  • siedzący tryb życia,
  • otyłość,
  • ciąża,
  • dieta z małą ilością błonnika,
  • zaparcia i silne parcie na stolec.

Od czego powstają hemoroidy w ciąży? Jest się czym martwić?

hemoroidy w ciąży czy to problem

Hemoroidy to wstydliwy problem wielu przyszłych mam. Kobiety w ciąży są w większym stopniu narażone na ich powstanie, szczególnie w III trymestrze, co jest związane z kilkoma czynnikami. Oczywiście w grę mogą wchodzić typowe przyczyny powstawania hemoroidów dotyczące wszystkich osób, ale też te bardziej specyficzne. Chodzi tu przede wszystkim o rosnącą macicę i zwiększającą się masę dziecka – ucisk na naczynia krwionośne utrudnia odpływ krwi z żył z dolnych partii ciała, co jest powszechną przyczyną powstawania hemoroidów w ciąży. Ponadto zmniejszenie aktywności fizycznej, ale też hormony spowalniają proces trawienia. Słabsza praca jelit przekłada się na zmniejszoną częstotliwość wypróżnień, co powoduje zaparcia.

Bez obaw! Da się tego uniknąć poprzez zmianę codziennych nawyków!

Zaparcia często towarzyszą hemoroidom, gdyż twardy stolec sprawia, że trzeba włożyć dużo wysiłku w jego wydalenia, a wówczas ciśnienie krwi w okolicach odbytu wzrasta, naczynia powiększają się i dochodzi do choroby hemoroidalnej. Nie oznacza to, że kobieta nie ma szans na uniknięcie żylaków odbytu. Dbając o dietą zawierającą produkty bogate w błonnik i odpowiednio nawadniając swój organizm, spacerując, a także nie wstrzymując oddania stolca, kobieta może sprawić, że prawdopodobieństwo pojawienia się hemoroidów w czasie ciąży będzie znacznie mniejsze.

Źródła:

  1. Leczenie choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży i okresie okołoporodowym, Kołodziejczak M, Obcowska A., Ginekologia Praktyczna 2010: 2
  2. Choroba hemoroidalna, Medycyna Rodzinna 2/2001, Jerzy Michalak, Andrzej Wolski – http://www.czytelniamedyczna.pl/672,choroba-hemoroidalna.html
  3. http://ptfarm.pl/pub/File/FP/2_2009/patofizjologia_rozwoj_zylakow.pdf

8 myśli nt. „Hemoroidy – przyczyny powstawania żylaków odbytu

  1. POLECAM!

    Polecam jeść dużo błonnika, pełnoziarnistego chleba, nasion, warzyw, owoców i też siemienia lnianego. To polecana profilaktyczna dieta przed hemoroidami. I przy tym tania.

  2. Jannka1980

    Zapobieganie hemoroidom nie jest łatwe, gdy ma się GENETYCZNE PROBLEMY Z ŻYŁAMI. Niestety u mnie hemoroidy pojawiają się samoistnie, nawet jak bardzo, bardzo dbam o dietę i dużo się ruszam. Tak po prostu już mam. :/

    Mogę tylko je łagodzić ziołami, czopkami i kremami. Ale to chwilowa ulga.

  3. Mayo

    Hemoroidy to poważny problem, który na dodatek ogranicza czerpanie radości życia. Sama przez to przechodziłam dopóki nie sięgnęłam po Varosin i oczywiście uzupełniająco tabletki z Cyclo3Forte na naczynia krwionośne i żyły.

    Polecam każdemu – nie ograniczajcie się do jednego rodzaju leczenia, bo zaleczycie, ale nigdy nie wyleczycie przerośniętych hemoroidów!!!

  4. Lovin

    Ehh, bardzo się boję, że będę miała hemoroidy a razem z narzeczonym staramy się o dziecko. Myślicie, że mogę stosować profilaktycznie jakieś czopki, żeby nie mieć tego problemu?

    1. dabi

      Podziwiam, jeśli jesteś w stanie normalnie używać czopków. Dla mnie to była najgorsza metoda leczenia. Ból nie do opisania, dyskomfort…. nawet nie chcę sobie tego przypominać.
      Poza tym, one wcale nie dadzą ci 100% pewności, że nie dostaniesz po roku hemoroidów…
      Najlepiej myślę, że skup się na diecie i ruchu. To jest bardzo ważne, żeby nie dostać tego świństwa.

      1. Maja G.

        Zamiast czopków to o wiele lepsza jest maść. Ale nawet nie wiem, czy kobiety w ciąży w sumie powinny to stosować… Konsultacja z lekarzem wskazana. 🙂

        Aczkolwiek, mi pomógł najbardziej krem z kasztanowca na hemoroidy i z babki lancetowatej. Ale ja już miałam stwierdzone hemoroidy wewnętrzne. Co prawda w fazie początkowej, ale męczyłam się wtedy z bólem i pieczeniem…
        Ja bym, jak już miała coś polecić, to przede wszystkim dobrą dietkę i aktywność a tabletki i maści to raczej po konsultacji z lekarzem…

        1. lucia1990

          Hej! Mogłabyś napisać CO TOBIE POMOGŁO? Mój lekarz to niestety straszny gbur i kompletnie zbagatelizował mój problem. Stwierdził, że samo się wszystko zaleczy i nie ma po co panikować.
          Ale ja chcę zacząć to leczyć!! Wariuję już od wiecznych problemów z wypróżnianiem, pieczenia i swędzenia. Nie czuję się w ogóle komfortowo, a jak nie zacznę tego leczyć to pewnie mi się pogorszy a ja zeświruję na amen.

          1. Maja G.

            W takiej sytuacji… mogę ci napisać, ale powinnaś chyba iść do innego lekarza.
            Ja wzięłam dość drogi Varosin, ale tylko on działa 100%, przy tym jest naturalny, nie ma żadnych skutków ubocznych, można go stosować długo. Szkoda, że nie można go dostać w aptece, ale opłaca się zamówić go stąd https://varosinforte.pl/ i poczekać ten dzień, dwa. Oczywiście jest bez recepty, duuużo kasztanowca, dużo babki lancetowatej. Jak chcesz poczytać jeszcze inne opinie to też są na tej stronce. Ma świetne rekomendacje i to nie tylko ja tak uważam.
            Tabletki muszą mieć przede wszystkim diosminę i naturalne ekstrakty. Proctoglyvenol Complex jest całkiem dobry i ma bardzo ładny skład.

            Więc tak, ja to używałam – poprawę widać szybciutko. Szkoda czasu na inne rzeczy. Ale tak jak mówiłam… tak czy siak, jakiś lekarz będzie musiał cię skontrolować, więc od razu lepiej sobie jakiegoś znaleźć.

Dodaj komentarz