Hemoroidy – przyczyny powstawania żylaków odbytu

hemoroidy przyczyny

Choroba hemoroidalna to jedna z najbardziej wstydliwych chorób, która może dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku. Statystycznie co druga osoba spotyka się z tym problemem. Przyczyny powstawania żylaków odbytu są bardzo różne, często związane z dietą i stylem życia, ale też mogą świadczyć o istnieniu innych groźnych chorób. Ponadto, na hemoroidy w szczególności powinny uważać kobiety w ciąży.

Nawigacja:

Zauważyłaś u siebie hemoroidy? Przyczyn jest znacznie więcej niż nam się wydaje!

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że istnieją dwa rodzaje hemoroidów w zależności od umiejscowienia – hemoroidy wewnętrzne i hemoroidy zewnętrzne. Poszerzone żyły odbytu lub odbytnicy często współistnieją ze sobą i przyczyny ich powstawanie się powielają, jednak należy zwrócić uwagę, że dają różne objawy. Hemoroidy wewnętrzne pokryte są błoną śluzową odbytnicy i pozbawione są unerwienia bólowego, dlatego rzadko są wykrywane na wczesnym etapie. Na początku są widoczne jedynie w badaniu anoskopowym, a samodzielnie niestety wykrywane są zwykle w późniejszym stopniu rozwoju, kiedy mają skłonność do obrzęków i przekrwienia. Z kolei przy hemoroidach zewnętrznych ból pojawia się praktycznie od już od momentu ich powstania, który może nasilać się przy siedzeniu i chodzeniu, ale też szczególnie przy wypróżnianiu. Dodatkowo hemoroidom zewnętrznym nierzadko towarzyszy świąd. Wśród najczęstszych powikłań zarówno hemoroidów wewnętrznych jak i zewnętrznych można wymienić krwawienie, zakrzepy w świetle żylaka i infekcje bakteryjne.

Popularne przyczyny hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych

Napisać o samych przyczynach hemoroidów można wiele. Pozwoli sobie jednak odnieść się do naukowych źródeł (patrz źródła podpunkt 3), które wprowadzają pewną standaryzację i klasyfikację medyczną:

Do czynników ryzyka powstawania żylaków zalicza się:
– uwarunkowania genetyczne (występowanie choroby w rodzinie),
– wiek,
– płeć,
– wykonywanie zawodu związanego z pozycją stojącą lub długotrwałą pozycją siedzącą,
– przebytą zakrzepicę naczyń żylnych.

Żylaki są częstym schorzeniem, jednak rzeczywista wiedza na temat związanej z nimi chorobowości bywa niedoceniana. Tymczasem ze względu na możliwe powikłania powinno się zwrócić uwagę na skalę występowania tej choroby. W celu weryfikacji i usystematyzowania danych odnoszących się do częstości występowania tego schorzenia podjęto próbę ujednolicenia przedstawiania nieprawidłowości w obrębie układu żylnego. Obecnie stosuje się w tym celu klasyfikację CEAP wprowadzoną w 1994 r.

Czyli podsumowując naturalnym językiem pacjenta, do najczęstszych przyczyn, które wpływają na możliwe pojawienie się hemoroidów:

 • Zaawansowany wiek,
 • nadmierna ilość środków przeczyszczających,
 • częste biegunki,
 • seks analny,
 • choroby wątroby,
 • nadciśnienie wrotne,
 • guzy miednicy,
 • siedzący tryb życia,
 • otyłość,
 • ciąża,
 • dieta z małą ilością błonnika,
 • zaparcia i silne parcie na stolec.

Od czego powstają hemoroidy w ciąży? Jest się czym martwić?

hemoroidy w ciąży czy to problem

Hemoroidy to wstydliwy problem wielu przyszłych mam. Kobiety w ciąży są w większym stopniu narażone na ich powstanie, szczególnie w III trymestrze, co jest związane z kilkoma czynnikami. Oczywiście w grę mogą wchodzić typowe przyczyny powstawania hemoroidów dotyczące wszystkich osób, ale też te bardziej specyficzne. Chodzi tu przede wszystkim o rosnącą macicę i zwiększającą się masę dziecka – ucisk na naczynia krwionośne utrudnia odpływ krwi z żył z dolnych partii ciała, co jest powszechną przyczyną powstawania hemoroidów w ciąży. Ponadto zmniejszenie aktywności fizycznej, ale też hormony spowalniają proces trawienia. Słabsza praca jelit przekłada się na zmniejszoną częstotliwość wypróżnień, co powoduje zaparcia.

Bez obaw! Da się tego uniknąć poprzez zmianę codziennych nawyków!

Zaparcia często towarzyszą hemoroidom, gdyż twardy stolec sprawia, że trzeba włożyć dużo wysiłku w jego wydalenia, a wówczas ciśnienie krwi w okolicach odbytu wzrasta, naczynia powiększają się i dochodzi do choroby hemoroidalnej. Nie oznacza to, że kobieta nie ma szans na uniknięcie żylaków odbytu. Dbając o dietą zawierającą produkty bogate w błonnik i odpowiednio nawadniając swój organizm, spacerując, a także nie wstrzymując oddania stolca, kobieta może sprawić, że prawdopodobieństwo pojawienia się hemoroidów w czasie ciąży będzie znacznie mniejsze.

Źródła:

 1. Leczenie choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży i okresie okołoporodowym, Kołodziejczak M, Obcowska A., Ginekologia Praktyczna 2010: 2
 2. Choroba hemoroidalna, Medycyna Rodzinna 2/2001, Jerzy Michalak, Andrzej Wolski – http://www.czytelniamedyczna.pl/672,choroba-hemoroidalna.html
 3. http://ptfarm.pl/pub/File/FP/2_2009/patofizjologia_rozwoj_zylakow.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *