Krwawienie z odbytu – przyczyny i przeciwdziałanie

zauważyłem krwawienie z odbytu

Hemoroidy to bardzo wstydliwa choroba, jednak dotyka bardzo wielu osób. Szacuje się, że choruje na nie co trzecia osoba po trzydziestym roku życia, a z wiekiem zjawisko jest coraz częstsze. Hemoroidy to nic innego jak stan zapalny żył, które znajdują się dookoła odbytu lub w jego wnętrzu. Jest to dosyć bolesna przypadłość, uciążliwa w codziennym życiu. Osoby, które cierpią z powodu hemoroidów nie rzadko zauważają na bieliźnie lub papierze toaletowym czerwone ślady. Krew z odbytu często jest pierwszym sygnałem, że mamy problem z hemoroidami wewnętrznymi, ponieważ te w przeciwieństwie do zewnętrznych nie bolą.


Nawigacja:

Krwawienia z odbytu po oddaniu stolca nie zawsze wskazują na hemoroidy!

Pęknięcie błony śluzowej odbytu, polipy na jelitach, stany zapalne jelit czy nawet rak jelita grubego mogą spowodować pojawienie się krwi, jednak najczęstszym przypadkiem są właśnie hemoroidy wewnętrzne. Warto zwrócić uwagę na to jaką postać ma krew z odbytu. Jeśli są to skrzepy, lub krew jest przemieszana ze stolcem, może to wskazywać na krwawienie w jelitach.

Wystarczy odwołać się do literatury popartej badaniami  i oficjalnymi raportami3:

Krwawienia z odbytu to poważny i niejednokrotnie trudny problem kliniczny zarówno diagnostyczny, jak i leczniczy. Chirurdzy zajmujący się leczeniem krwawień do przewodu pokarmowego większości uważają, że krwotok z górnego odcinka łatwiej zdiagnozować i leczyć niż krwawienie z odcinka dolnego. Krew w stolcu może pochodzić z górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Umowną granicą między górnym a dolnym odcinkiem jest więzadło Treitza, tak więc krwawienie z dolnego odcinka może dotyczyć całego jelita cienkiego, jelita grubego oraz odbytnicy. Uważa się, że krwawienie z dolnego odcinka to około 20% wszystkich krwawień do przewodu pokarmowego i dotyczy około 20–27 przypadków na 100 000 ludności.

Jeśli jednak krew jest mocnego, czerwonego koloru, widać, że jest świeża – wtedy prawdopodobnie mamy do czynienia z hemoroidami. Tego stanu nie wolno lekceważyć!

Jak zahamować krew z odbytu, jeżeli już ją u nas zauważyliśmy?

Na obkurczenie naczyń krwionośnych dobrze działa zimno, więc zimne zmrożone okłady, czy nasiadówki w zimnej wodzie mogą doraźnie pomóc. Jest to najłatwiejszy sposób jeśli chodzi o jak najszybsze złagodzenie problemu. Zimne okłady są również bardzo pomocne przy bolesnych hemoroidach zewnętrznych. Warto także wybrać się do lekarza i ustalić przyczyny krwawienia z odbytu. Proktolog zbada przyczynę, zleci odpowiednie badania przepisze leki.

Na krew przy oddawaniu stolca idealnie sprawdzają się maści i czopki!

Można również stosować ogólnodostępne maści i czopki w aptece, które uśmierzą ból oraz będą działać przeciwzapalnie. Bardzo zaawansowane żylaki odbytu mogą wymagać bardziej inwazyjnego leczenia operacyjnego, dlatego też tak ważne jest wczesne zauważenie problemu oraz leczenie zachowawcze na przykład przy użyciu maści. Dzięki temu możemy znacznie ograniczyć ingerencję w nasz organizm, a leczenie będzie dużo szybsze niż w zaawansowanym stanie rozwoju żylaków odbytu.

Na krew w stolcu w dużym stopniu wpływa nasze odżywianie

W przypadku żylaków odbytu dieta ma ogromne znaczenie. Dlatego w momencie, gdy tylko zauważymy krwawienie z odbytu po oddaniu stolca, warto pochylić się nad swoim sposobem odżywiania. Dieta powinna zapewnić nam odpowiednią konsystencję stolca, dzięki czemu nie będą się pojawiały zaparcie czy biegunki. Dzięki temu nie będziemy również podrażniać istniejących hemoroidów podczas wypróżniania. Tutaj należy zwrócić uwagę na nadmierne spożycie buraków, które może mylnie dać wrażenie, że znowu pojawiła się krew z odbytu.

Aby zapobiegać zaparciom, należy stosować dietę bogatą w błonnik. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu ciała. Dwa litry wody to minimum, które powinna spożywać dorosła osoba. Mało kto wie, że to właśnie woda jest w dużej mierze odpowiedzialna za prawidłowe wypróżnianie.W leczeniu hemoroidów kluczowe jest całościowe podejście do terapii.

Źródła:
  1. Jak pokonać problemy intymne: nietrzymanie moczu, hemoroidy, prostata : poradnik, Fundacja Neuca dla Zdrowia, 2016
  2. Principles of Clinical Gastroenterology, Dr. Tadataka Yamada, David H. Alpers, Anthony N. Kalloo, Neil Kaplowitz, Chung Owyang, Don W. Powell, John Wiley & Sons, 2011, ISBN: 1444359398, 9781444359398
  3. http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.desklight-fab2e2d3-c564-4247-8873-709c6113614a/c/2P_03_Grzebieniak_Krwawienie__CS5_.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *