Jaki lek na hemoroidy bez recepty jest warty uwagi?

lek na hemoroidy bez recepty

Hemoroidy mogą być bardzo uciążliwe w ciągu dnia. Często nie dają o sobie zapomnieć, powodując piekący ból, który jest szczególnie odczuwany przy siedzącym trybie życia. W pierwszym stadium rozwoju tych żylaków odbytu zaleca się leczenie objawowe w postaci kremów, maści, żeli, tabletek oraz czopków. Na tym etapie nasilenie objawów nie jest jeszcze tak duże, więc można zaopatrzyć się w lekarstwo na hemoroidy odbytu bez recepty.

Ciężki wybór leków na hemoroidy bez recepty

Kremy i czopki dostępne w aptekach pomogą zwalczyć ból, swędzenie, pieczenie oraz zniwelują napięcie skóry. Jak wskazuje portal abc Zdrowia, bardzo istotne jest także, aby szczególnie zadbać o higienę okolic odbytu.

Na hemoroidy leki bez recepty w formie kremu

Doskonale wiadomo, że leki na tę samą przypadłość mogą występować w różnych formach. Czy zdecydujemy się na maść, czy na czopki, to zależy już tylko od nas. Najważniejsze jest przecież to, aby jak najszybciej pozbyć się dokuczliwych dolegliwości związanych z hemoroidami. Na hemoroidy odbytu leki bez recepty stosowane miejscowo są najskuteczniejsze i najchętniej wybierane przez pacjentów. Wszelkie maści, kremy i czopki działają leczniczo oraz łagodząco na objawy spowodowane występowaniem zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych żylaków odbytu. Kremy i maści zawierające lidokainę oraz tribenozyd szczególnie wyróżniają się swoją skutecznością.


Pośród konkretnych maści, najskuteczniejsza dotychczas maść na hemoroidy bez recepty to Varosin Forte Max. Jest to maść, którą z powodzeniem można stosować także profilaktycznie, bo zapewnia utrzymanie prawidłowego ciśnienia układu żylnego okolic odbytu.

Leczenie doodbytnicze. Czopki na hemoroidy bez recepty

Natomiast najskuteczniejsze z czopków na hemoroidy zawierają w swoim składzie tiaminę, która pozwoli zmniejszyć dolegliwości związane z żylakami odbytu. Substancje, które zawierają czopki, rozpuszczają się w kanale odbytu, dzięki czemu tworzą warstwę ochronną, której zadaniem jest wzmocnienie i uelastycznienie błony śluzowej.

Jak aplikować kremy i czopki na hemoroidy? Leki bez recepty wymagają od nas znacznie większej uwagi i koncentracji przy każdych kolejnych stosowaniach!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku na hemoroidy należy dokładnie i delikatnie umyć oraz osuszyć okolicę odbytu. Jeśli okolica odbytu jest bardzo podrażniona, znacznie lepiej sprawdzą się w tym przypadku kremy niż czopki. Krem ma tu pewną przewagę, ponieważ można go zaaplikować zarówno doodbytniczo, jak i na skórę w okolicach odbytu, dzięki czemu działa zarówno na wewnętrzne, jak i zewnętrzne hemoroidy.

 • Aplikowanie kremów

Krem podaje się zazwyczaj za pomocą specjalnego aplikatora, który jest dołączony do leku. Należy wycisnąć małą ilość kremu (pasek ok. 1 cm) i dwa razy na dobę smarować okolice odbytu, aż do momentu ustąpienia najmocniejszych objawów. Następnie można zmniejszać częstotliwość podawania leku, na przykład do jednorazowej aplikacji kremu na dobę.

 • Aplikowanie czopków

W przypadku stosowania czopków doodbytniczych jest podobnie – zaleca się dwa razy dziennie wprowadzać do odbytnicy po jednym czopku. W trakcie leczenia hemoroidów należy zadbać także o to, by zapobiegać ewentualnym zaburzeniom wypróżniania. Zaparcia i biegunki mogą spowodować nasilenie się dolegliwości związanych z hemoroidami.

Źródła:
 1. Kowalewski R. Hemoroidy — problem wstydliwy. Rytmy Zdrowia, 2002
 2. The Treatment of Hemorrhoids by Injections of Carbolic Acid and Other Substances, Silas T. Yount, 2016, ISBN: 1358813264, 9781358813269

7 Odpowiedzi do Jaki lek na hemoroidy bez recepty jest warty uwagi?

 1. Paweł Zabrze napisał(a):

  Bardzo dobry artykuł. Dobrze jest wiedzieć, że jednak czopki w przypadku żylaków odbytu mogą być bolesne w aplikacji i dodatkowo mogą podrażniać…

  • yin yang napisał(a):

   Cenię sobie przez to delikatność kremów, szczególnie takich naturalnych, delikatnie chłodzących (nie tak mocno chłodzących jak końska maść). 🙂

 2. Barbara:) napisał(a):

  Nie zgadzam się z tym artykułem. Każdy lek, na receptę czy bez recepty wymaga dużej dokładności w aplikowaniu i zapoznaniem się z opisem/ulotką.

 3. buziaczek7 napisał(a):

  W artykule wspomiano Varosin Forte Max. Czy ktoś o tym słyszał coś więcej, to jakiś nowy produkt?

  • Romek napisał(a):

   Wystarczy wygooglować – na stronie bodaj kasiablog.pl jest dobra recenzja Varosinu i ogólny opis.
   Ale rozumiem, że niektórzy to leniuszki, więc od razu podrzucam stronkę kremu:
   https://varosinforte.pl/. 😛

   • buziaczek7 napisał(a):

    No dobrze, ale czy sam go używałeś? Dobry jest ten krem?

    • Romek napisał(a):

     No proste, że używałem. Inacze chyba bym si,ę nie wypowiadał, nie? Hehe 😛
     Używałem go na hemoroidy, bo poczytałem tu i tam, zasięgnąłem opinii i to była prosta decyzja. ^^

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *