Jaki lek na hemoroidy bez recepty jest warty uwagi?

lek na hemoroidy bez recepty

Hemoroidy mogą być bardzo uciążliwe w ciągu dnia. Często nie dają o sobie zapomnieć, powodując piekący ból, który jest szczególnie odczuwany przy siedzącym trybie życia. W pierwszym stadium rozwoju tych żylaków odbytu zaleca się leczenie objawowe w postaci kremów, maści, żeli, tabletek oraz czopków. Na tym etapie nasilenie objawów nie jest jeszcze tak duże, więc można zaopatrzyć się w lekarstwo na hemoroidy odbytu bez recepty.

Ciężki wybór leków na hemoroidy bez recepty

Kremy i czopki dostępne w aptekach pomogą zwalczyć ból, swędzenie, pieczenie oraz zniwelują napięcie skóry. Jak wskazuje portal abc Zdrowia, bardzo istotne jest także, aby szczególnie zadbać o higienę okolic odbytu.

Na hemoroidy leki bez recepty w formie kremu

Doskonale wiadomo, że leki na tę samą przypadłość mogą występować w różnych formach. Czy zdecydujemy się na maść, czy na czopki, to zależy już tylko od nas. Najważniejsze jest przecież to, aby jak najszybciej pozbyć się dokuczliwych dolegliwości związanych z hemoroidami. Na hemoroidy odbytu leki bez recepty stosowane miejscowo są najskuteczniejsze i najchętniej wybierane przez pacjentów. Wszelkie maści, kremy i czopki działają leczniczo oraz łagodząco na objawy spowodowane występowaniem zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych żylaków odbytu. Kremy i maści zawierające lidokainę oraz tribenozyd szczególnie wyróżniają się swoją skutecznością.


Co ma na ten temat do powiedzenia środowisko medyczne? Odwołajmy się do medycyny stosowanej:

Leczenie choroby hemoroidalnej w pierwszym okresie jest głównie zachowawcze. Są jednak tacy, którzy negują celowość leczenia zachowawczego. Twierdzą, iż stosowane miejscowo leki dają jedynie krótkotrwałą poprawę w łagodzeniu dolegliwości i mają niewielki wpływ na leczenie choroby hemoroidalnej. Jest to jednak dość odosobnione stanowisko. Prawie wszyscy są zdania, że dolegliwości związane z guzkami krwawniczymi powinny być wstępnie leczone zachowawczo, a w przypadku braku poprawy po tego typu leczeniu powinno się dopiero sięgać po metody instrumentalne czy chirurgiczne.

Pośród konkretnych maści, najskuteczniejsza dotychczas maść na hemoroidy bez recepty to Varosin Forte Max. Jest to maść, którą z powodzeniem można stosować także profilaktycznie, bo zapewnia utrzymanie prawidłowego ciśnienia układu żylnego okolic odbytu.

Czopki na hemoroidy bez recepty – leczenie doodbytnicze

Najskuteczniejsze z czopków na hemoroidy zawierają w swoim składzie tiaminę, która pozwoli zmniejszyć dolegliwości związane z żylakami odbytu. Substancje, które zawierają czopki, rozpuszczają się w kanale odbytu, dzięki czemu tworzą warstwę ochronną, której zadaniem jest wzmocnienie i uelastycznienie błony śluzowej. Jednak czy oby na pewno stosowanie czopków jest tak bezpieczne jak twierdzą lekarze? I tak i nie. Jednak przede wszystkim chodzi o komfort stosowania.

Jak aplikować kremy i czopki na hemoroidy? Leki bez recepty wymagają od nas znacznie większej uwagi i koncentracji przy każdych kolejnych stosowaniach!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku na hemoroidy należy dokładnie i delikatnie umyć oraz osuszyć okolicę odbytu. Jeśli okolica odbytu jest bardzo podrażniona, znacznie lepiej sprawdzą się w tym przypadku kremy niż czopki. Krem ma tu pewną przewagę, ponieważ można go zaaplikować zarówno doodbytniczo, jak i na skórę w okolicach odbytu, dzięki czemu działa zarówno na wewnętrzne, jak i zewnętrzne hemoroidy.

 • Aplikowanie kremów

Krem podaje się zazwyczaj za pomocą specjalnego aplikatora, który jest dołączony do leku. Należy wycisnąć małą ilość kremu (pasek ok. 1 cm) i dwa razy na dobę smarować okolice odbytu, aż do momentu ustąpienia najmocniejszych objawów. Następnie można zmniejszać częstotliwość podawania leku, na przykład do jednorazowej aplikacji kremu na dobę.

 • Aplikowanie czopków

W przypadku stosowania czopków doodbytniczych jest podobnie – zaleca się dwa razy dziennie wprowadzać do odbytnicy po jednym czopku. W trakcie leczenia hemoroidów należy zadbać także o to, by zapobiegać ewentualnym zaburzeniom wypróżniania. Zaparcia i biegunki mogą spowodować nasilenie się dolegliwości związanych z hemoroidami.

Źródła:
 1. Kowalewski R. Hemoroidy — problem wstydliwy. Rytmy Zdrowia, 2002
 2. The Treatment of Hemorrhoids by Injections of Carbolic Acid and Other Substances, Silas T. Yount, 2016, ISBN: 1358813264, 9781358813269
 3. http://www.science24.com/paper/2141
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, proktolog

9 Odpowiedzi do Jaki lek na hemoroidy bez recepty jest warty uwagi?

 1. Paweł Zabrze pisze:

  Bardzo dobry artykuł. Dobrze jest wiedzieć, że jednak czopki w przypadku żylaków odbytu mogą być bolesne w aplikacji i dodatkowo mogą podrażniać…

  • yin yang pisze:

   Cenię sobie przez to delikatność kremów, szczególnie takich naturalnych, delikatnie chłodzących (nie tak mocno chłodzących jak końska maść). 🙂

 2. Barbara:) pisze:

  Nie zgadzam się z tym artykułem. Każdy lek, na receptę czy bez recepty wymaga dużej dokładności w aplikowaniu i zapoznaniem się z opisem/ulotką.

 3. buziaczek7 pisze:

  W artykule wspomiano Varosin Forte Max. Czy ktoś o tym słyszał coś więcej, to jakiś nowy produkt?

  • Romek pisze:

   Wystarczy wygooglować – na stronie bodaj kasiablog.pl jest dobra recenzja Varosinu i ogólny opis.
   Ale rozumiem, że niektórzy to leniuszki, więc od razu podrzucam stronkę kremu:
   https://varosinforte.pl/. 😛

   • buziaczek7 pisze:

    No dobrze, ale czy sam go używałeś? Dobry jest ten krem?

    • Romek pisze:

     No proste, że używałem. Inacze chyba bym si,ę nie wypowiadał, nie? Hehe 😛
     Używałem go na hemoroidy, bo poczytałem tu i tam, zasięgnąłem opinii i to była prosta decyzja. ^^

 4. Andrzej pisze:

  Varosin Forte Max – najlepszy!!! Wszystkie inne wyrzuciłem. Ulga niesamowita po kilku dniach, nie wierzyłem, że to możliwe, ale ból i krwawienie ustąpiły. Polecam!

 5. anka pisze:

  hmm varosin naprawdę jest ok?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ trzy = dwa