Jak rozpoznać hemoroidy? Zdjęcia w artykule!

Są bardzo dokuczliwą dolegliwością. Dotykają one coraz większą ilość osób. Wielu ludzi uważa, że są one chorobą ludzi dojrzałych. Nic bardziej mylnego. Na chwilę obecną zwiększa się ilość osób młodych, którzy zmagają się z tą dolegliwością. Przez takie podejście do żylaków odbytu wiele osób nawet nie myśli o tym, że ten problem może dotyczyć właśnie ich.


Nawigacja:

Jak rozpoznać hemoroidalną chorobę?

Na pierwszym etapie choroby bardzo łatwo jest pomylić ją z innym schorzeniem. Dlatego jeśli chodzi o hemoroidy rozpoznanie ich jest tak samo ważne jak rozpoczęcie leczenia, w jak najszybszym czasie. Im szybciej uporamy się z hemoroidami, tym szybciej wrócimy do normalnego, codziennego trybu życia.

Wewnętrzne i zewnętrzne hemoroidy. Jak rozpoznać ich typ?

Hemoroidy zewnętrzne odbytu występują w postaci niewielkich guzków. Bez problemu można je wyczuć i zobaczyć. Jak tylko się pojawią, razem z nimi pojawiają się ich objawy. Najczęściej są nimi:

 • świąd,
 • pieczenie,
 • krwawienie.

Gdy hemoroidy są duże, to do wyżej wymienionych objawów dochodzi ból, a także zwiększone ryzyko podatności na zakażenia. Jeśli nie zaczniemy odpowiednio szybko leczenia, może dojść nawet do martwicy tkanek.

Czyli jak wyglądają hemoroidy? Zdjęcia czytelników i pacjentów

Rozpoznanie hemoroidów zewnętrznych może zostać dokonane przez lekarza pierwszego kontaktu, a on już naocznie stwierdzi z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Podczas wizyty przeprowadzi też badanie per-rectum, aby sprawdzić jak poważne są to zmiany, oraz czy nie pojawiły się także hemoroidy wewnętrzne.

hemoroidy 2 hemoroidy 3

Symptomy hemoroidów a stadia zaawansowania schorzenia

W zaawansowanym stadium hemoroidy wewnętrzne objawiają się:

Żylaki wewnętrzne występują w kilku stadiach:

 • I stopnień – hemoroidy nie są widoczne, są bezbolesne i powodują niewielkie krwawienia.
 • II stopień – krwawienia stają się większe, hemoroidy zaczynają wydostawać się na zewnątrz, ale same cofają się na swoje miejsce.
 • III stopień – guzki, które wyszły, nie cofają się już do środka. Pojawia się ból, zwiększone krwawienie, oraz pojawienie się dużej ilości śluzu z kałem. Do tego dochodzi świąd odbytu i podrażnienia.
 • IV stopień – w tym stadium pojawia się silny ból, oraz intensywne krwawienia.

Zdarza się, że hemoroidy wewnętrzne mogą spowodować niedokrwistość. Krew pojawiająca się w kale nie musi być objawem hemoroidów. Może się okazać, że dokucza nam jakaś inna poważna choroba, która zaatakowała bądź układ pokarmowy. Mogą nimi być np. rak, bądź wrzody.

Podsumowanie

Hemoroidy potrafią objawiać się na różne sposoby. Często potrafią pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a potem zniknąć równie szybko, jak się pojawiły. Należy jednak pamiętać, że skoro już raz hemoroidy zostały rozpoznane, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będą się odnawiały co jakiś czas. Nie należy ich lekceważyć. Trzeba zacząć działać, bo niedługo może być już za późno i jedynym rozwiązaniem będzie operacja.

Źródła:
 1. Hemoroidy, Poradnik dla pacjentów, F.H. Wullink, Wrocław 2008, wyd.1, ISBN: 978-83-60466-46-9
 2. Signs and Symptoms In a page, Scott Kahan, Lippincott Williams & Wilkins, 2008, ISBN: 0781770432, 9780781770439

6 myśli nt. „Jak rozpoznać hemoroidy? Zdjęcia w artykule!

 1. Gruby

  Parę razy zdarzyło się, że w toalecie zauważyłem krew no i mam problemy – tak jak to opisujecie – z wypróżnianiem. Cholera, naczytałem się w internecie, że to może być rak jelita grubego, ale mam nadzieję, że to jednak hemoroidy.
  Mam iść z tym do lekarza rodzinnego czy zapisać się do kogoś prywatnie?

  1. Karolina25

   Nie stresuj się na zapas. Lekarz koniecznie – wszystko zależy od tego, czy masz pieniądze na prywatne wizyty, czy nie. Lekarz rodzinny w sumie mógłby od razu stwierdzić czy masz hemoroidy. Jak ich nie ma i dzieje się nadal coś złego no to od razu wiadomo, że przyczyna może być poważniejsza.
   Więc albo lekarz rodzinny, u niego badanie, i ew. skierowanie albo od razu do proktologa. Ale jeśli nie masz hemoroidów a wydasz pieniądze na proktologa to też słabo.

 2. basiek2012

  Lekarz rozpoznał u mnie hemoroidy po porodzie. Nie było wesoło, ale na szczęście od razu dostałam receptę na czopki, tabletki doustne na naczynia krwionośne i maść. Jakoś hemoroidy się wchłonęły, ale ile strachu i wstydu się najadłam… W końcu, żeby dobrze je rozpoznać to lekarz robi badanie per rectum. Nie polecam tego nikomu, wstydliwe i niekomfortowe.

  1. Jullia Tomaszewska

   basiek2012 – a jakie leki przepisał ci lekarz? Mój już 3 razy przepisywał i nic do tej pory nie zadziałało, choroba nawet się nie zatrzymała. Może Twój jest bardziej kompetentny i lepiej dobrał leki… sama nie wiem. Ja dostałam np. Posterisan w czopkach, Aesculan w maści i chyba tabletki Diohespan max, coś takiego.

   1. basiek2012

    Posterisan jest dość dobry, ale u mnie się sprawdził najbardziej jednak Hemorol https://aptekapomocna24.pl/product-pol-382-HEMOROL-x-12-czopkow.html , bo miał znieczulającą benzokainę. Chociaż z drugiej strony, jak sobie przypomnę najgorsze dni, to jedyne, co mi dawało naprawdę ukojenie to był Varosin Forte. Nic mnie nie swędziało, nie piekło, czułam się o wiele swobodniej i bardziej komfortowo. Aesculan nawet się do niego umywa. Bardzo się różnią cenowo, ale dla mnie to oczywiste, że Varosin jest przemyślany i ma o wiele wyższej jakości składniki. Na szczęście często można go dostać w promocji na https://varosinforte.pl. Gdyby nie on pewnie nie byłabym usiedzieć w biurze, nie wspominając o chodzeniu do toalety co 15 minut. Wreszcie mogłam się skupić na pracy bez stresu, że ktoś mi zwróci uwagę, że za często chodzę i się obijam. A przecież nie powiem, że mam hemoroidy… Od razu zaczęły by się plotki…
    Co do diohespanu max – jest naprawdę w porządku, ale – jak to z tabletkami doustnymi – ciężko jest ocenić szybko efekty… Na pewno profilaktycznie nie zaszkodzi.

    1. Jullia Tomaszewska

     Nie słyszałam o tym tabletkach i maściach… Pewnie mój lekarz też przepisuje od 30 lat to samo i nie ma pojęcia, że cokolwiek nowego się pojawiło na rynku… No cóż, widzę, że Varosin jest bez recepty to właśnie po niego w pierwszej kolejności sięgnę.
     Jeszcze raz dziękuję!

Dodaj komentarz