Jak rozpoznać hemoroidy? Zdjęcia w artykule!

Są bardzo dokuczliwą dolegliwością. Dotykają one coraz większą ilość osób. Wielu ludzi uważa, że są one chorobą ludzi dojrzałych. Nic bardziej mylnego. Na chwilę obecną zwiększa się ilość osób młodych, którzy zmagają się z tą dolegliwością. Przez takie podejście do żylaków odbytu wiele osób nawet nie myśli o tym, że ten problem może dotyczyć właśnie ich.


Nawigacja:

Jak rozpoznać hemoroidalną chorobę?

Na pierwszym etapie choroby bardzo łatwo jest pomylić ją z innym schorzeniem. Dlatego jeśli chodzi o hemoroidy rozpoznanie ich jest tak samo ważne jak rozpoczęcie leczenia, w jak najszybszym czasie. Im szybciej uporamy się z hemoroidami, tym szybciej wrócimy do normalnego, codziennego trybu życia.

Wewnętrzne i zewnętrzne hemoroidy. Jak rozpoznać ich typ?

Hemoroidy zewnętrzne odbytu występują w postaci niewielkich guzków. Bez problemu można je wyczuć i zobaczyć. Jak tylko się pojawią, razem z nimi pojawiają się ich objawy. Najczęściej są nimi:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • krwawienie.

Gdy hemoroidy są duże, to do wyżej wymienionych objawów dochodzi ból, a także zwiększone ryzyko podatności na zakażenia. Jeśli nie zaczniemy odpowiednio szybko leczenia, może dojść nawet do martwicy tkanek.

Czyli jak wyglądają hemoroidy? Zdjęcia czytelników i pacjentów

Rozpoznanie hemoroidów zewnętrznych może zostać dokonane przez lekarza pierwszego kontaktu, a on już naocznie stwierdzi z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Podczas wizyty przeprowadzi też badanie per-rectum, aby sprawdzić jak poważne są to zmiany, oraz czy nie pojawiły się także hemoroidy wewnętrzne.

hemoroidy 2 hemoroidy 3

Symptomy hemoroidów a stadia zaawansowania schorzenia

W zaawansowanym stadium hemoroidy wewnętrzne objawiają się:

Żylaki wewnętrzne występują w kilku stadiach:

  • I stopnień – hemoroidy nie są widoczne, są bezbolesne i powodują niewielkie krwawienia.
  • II stopień – krwawienia stają się większe, hemoroidy zaczynają wydostawać się na zewnątrz, ale same cofają się na swoje miejsce.
  • III stopień – guzki, które wyszły, nie cofają się już do środka. Pojawia się ból, zwiększone krwawienie, oraz pojawienie się dużej ilości śluzu z kałem. Do tego dochodzi świąd odbytu i podrażnienia.
  • IV stopień – w tym stadium pojawia się silny ból, oraz intensywne krwawienia.

Zdarza się, że hemoroidy wewnętrzne mogą spowodować niedokrwistość. Krew pojawiająca się w kale nie musi być objawem hemoroidów. Może się okazać, że dokucza nam jakaś inna poważna choroba, która zaatakowała bądź układ pokarmowy. Mogą nimi być np. rak, bądź wrzody.

Podsumowanie

Hemoroidy potrafią objawiać się na różne sposoby. Często potrafią pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a potem zniknąć równie szybko, jak się pojawiły. Należy jednak pamiętać, że skoro już raz hemoroidy zostały rozpoznane, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będą się odnawiały co jakiś czas. Nie należy ich lekceważyć. Trzeba zacząć działać, bo niedługo może być już za późno i jedynym rozwiązaniem będzie operacja.

Źródła:
  1. Hemoroidy, Poradnik dla pacjentów, F.H. Wullink, Wrocław 2008, wyd.1, ISBN: 978-83-60466-46-9
  2. Signs and Symptoms In a page, Scott Kahan, Lippincott Williams & Wilkins, 2008, ISBN: 0781770432, 9780781770439

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *